Po mendoni se çfarë të gatuani për darkë? Ja një zgjidhje e shijshme

Darka e bashkon familjen dhe është pikërisht momenti për të shijuar pjata të shijshme. Nëse po kërkoni pjatë të shpejtë, të shëndetshme dhe njëkohësissht plot shije, zgjidhja është këtu.

Polentë me pulë

Përbërësit:

 • 1 mëllenjë ose pulë e vogël
 • 1 lgj gjalpë
 • 2 gjethe dafine
 • Piper i zi kokërr
 • Piper i kuq pluhur
 • Lëngu i 1 limoni

Për polentën:

 • 1 filxhan polentë
 • 3 filxhanë lëng mishi
 • 1 filxhan qumësht
 • 100 gr djathë parmixhano
 • 2 lgj gjalpë

Përgatitja:

Vendosim një tenxhere me ujë në zjarr. Shtojmë kripë, piper të zi, piper të kuq, gjethet e dafinës dhe 1 lugë gjalpë. E lemë ujin të ziejë dhe sapo të nisë të vlojë fikim sobën dhe shtojmë aty mëllenjën e pastruar, të cilën e lemë të marinohet në ujin e vluar për 3-4 orë.

Ju bëftë mirë!