Plazhi mahnitës rozë që rrezikon të zhduket, ja dhe gjoba po shkele aty

Një plazh në Itali rrezikon të zhduket dhe turistët që dynden atje rrezikojnë të gjobiten me 430 euro.

Ishulli Budelli është pjesë e arkipelagut La Maddalena dhe është shtëpia e Spiaggia Rosa – një shtrirje rëre rozë që mbrohet nga qeveria italiane që nga viti 1992.

Nuanca rozë shkaktohet nga guaska e grimcuar e një mikroorganizmi që përzihet me rërën kur vdes.

Por kur plazhi filloi të humbiste ngjyrën e tij rozë për shkak të turizmit të tepërt, vizitorët u ndaluan pak për të mbrojtur rërën rozë.

Ngjyra është kthyer që atëherë, por një valë e re e udhëtarëve të paautorizuar po kërcënon brigjet rozë.

Ndërsa është rreptësisht e ndaluar të shkelësh në plazh, pushuesit mund të admirojnë rërën rozë nga siguria e një varke.

Por sipas një eksperti, disa pushues po e shkelin ndalimin. Në një artikull në Times, Fabrizio Fonnesu, drejtor i parkut kombëtar të arkipelagut Maddalena tha: “Plazhi është përsëri në rrezik pasi njerëzit mbërrijnë me varkë, ngjiten në plazh dhe më pas postojnë foto, të cilat na lejojnë t’i gjobisim ata deri në 500 euro.

Turistët që janë përpjekur të marrin rërën rozë të Sardenjës si suvenir mund të gjobiten deri në 3,500 euro.