Plasin luftimet mes Armenisë dhe Azerbajxhanit gjatë natës

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit ka thënë se ka humbur 50 trupa në përleshjet gjatë natës me trupat etnike armene, ndërsa Armenia tha se të paktën 49 ushtarë të saj u vranë në luftime. Këto janë përleshjet më vdekjeprurëse që kur Armenia dhe Azerbajxhani luftuan për 6 javë në 2020 mbi rajonin Nagorno-Karabakh.

“Pesëdhjetë ushtarakë Azerbajxhanas vdiqën si rezultat i provokimit në shkallë të gjerë të Armenisë,” tha Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit në një deklaratë, duke iu referuar përleshjeve kufitare që shpërthyen herët në 13 shtator.

Rusia tha se kishte ndërmjetësuar një armëpushim midis dy palëve, por Azerbajxhani akuzoi forcat etnike armene për shkelje të marrëveshjes.

“Pavarësisht shpalljes së një armëpushimi që nga ora 09:00, Armenia po shkel intensivisht armëpushimin përgjatë kufirit duke përdorur artileri dhe armë të tjera të rënda,” tha ushtria azerbajxhanase.

Zëdhënësi i Ministrisë armene të Mbrojtjes, Aram Torosian e mohoi akuzën, duke e quajtur atë “të pakuptimtë “. Torosian tha se forcat e armatosura të Azerbajxhanit nuk e kishin ndalur bombardimin e trupave etnike armene, vendbanimeve dhe infrastrukturës “për asnjë minutë të vetme”. Por ai tha se granatimet në disa drejtime ishin dobësuar ndjeshëm.

Më herët, Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit tha se forcat e saj po i përgjigjeshin “provokimit” armen dhe mohoi pretendimet se ata po goditnin infrastrukturën civile.

“Forcat e armatosura të Azerbajxhanit po ndërmarrin hapa të kufizuar dhe të synuar, duke neutralizuar pozicionet armene të zjarrit”, thuhet në një deklaratë.

Ministri i Jashtëm i Azerbajxhanit, Ceyhun Bayramov, foli në telefon me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov, tha Ministria e Jashtme e Azerbajxhanit.

Lavrov theksoi nevojën për të shmangur konfliktin në rajon, si dhe rëndësinë e zbatimit të plotë të deklaratave të nënshkruara ndërmjet liderëve të Azerbajxhanit, Armenisë dhe Rusisë për t’i dhënë fund luftimeve në vitin 2020.

Armenia iu drejtua më herët liderëve botërorë pasi kryeministri Nikol Pashinian tha se Azerbajxhani kishte sulmuar pozicionet e Armenisë gjatë natës dhe se luftimet ishin në vazhdim.

“Për momentin kemi 49 ushtarë të vrarë dhe për fat të keq nuk është shifra përfundimtare”, tha Pashinian në parlament.

 

Thirrjet për paqe

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken foli në telefon me kryeministrin armen Pashinian dhe atë azerbajxhanas Aliyev. Zëdhënësi i tij tha se Uashingtoni do të “shtyjë për një ndalesë të menjëhershme të luftimeve dhe një zgjidhje paqeje” midis fqinjëve.

Blinken tha se ai i tha Aliyevit dhe Pashinianit se luftimet nuk ishin “në interesin e askujt” dhe “u kërkoi atyre të bëjnë gjithçka që është e mundur për t’u tërhequr nga konflikti dhe për t’u rikthyer të bisedojnë për një paqe të qëndrueshme”.

Blinken tha se kishte “gjithmonë shqetësime” për rolin e Moskës në procesin e paqes, por shtoi, “Nëse Rusia mund të përdorë ndikimin e saj për të qetësuar ujërat, kjo do të ishte një gjë pozitive.”

Qeveria armene tha më herët se do të thërriste një marrëveshje bashkëpunimi me Moskën dhe do t’i drejtohej Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) të udhëhequr nga Rusia, një bllok rajonal i sigurisë, si dhe Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres i kërkoi Armenisë dhe Azerbajxhanit që urgjentisht të ulin tensionet, duke u bërë thirrje të dyja palëve “të ushtrojnë përmbajtje maksimale dhe të zgjidhin çdo çështje të pazgjidhur përmes dialogut dhe brenda formateve ekzistuese”, sipas zëdhënësit Stephane Dujarric.

Franca do të ngrejë përplasjet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, tha zyra e presidentit Emmanuel Macron.

Kremlini tha më 13 shtator se presidenti rus Vladimir Putin po bënte gjithçka që mundej për të ndihmuar në uljen e armiqësive.

“Presidenti bën çdo përpjekje për të kontribuar në uljen e tensioneve në kufi. Këto përpjekje vazhdojnë,” tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në një konferencë shtypi.

I pyetur nëse Moska ka ndërmend të bëjë diçka në lidhje me thirrjen e Jerevanit për ndihmë ndaj CSTO-së, Peskov nuk pranoi të japë detaje.

“Nuk do të doja të them më shumë tani. Që nga puna, marrëveshjet e ndryshme e kështu me radhë, nuk do të doja të njoftoja diçka përpara se të përfundojë procesi i miratimit,” tha Peskov.

Turqia, aleati tradicional i Azerbajxhanit, fajësoi Armeninë për shpërthimin e fundit, duke i kërkuar Jerevanit të “ndalojë provokimet” kundër Bakut.

“Armenia duhet të ndalojë provokimet e saj dhe të përqendrohet në negociatat e paqes dhe bashkëpunimin me Azerbajxhanin,” shkroi në Twitter ministri i Jashtëm Mevlut Çavusoglu pas një telefonate me Bayramov.

Shefi i CSTO, e cila përfshin Armeninë, por jo Azerbajxhanin, u takua më 13 shtator për të diskutuar situatën me Armeninë

Pas takimit, shërbimi për shtyp i presidentit bjellorus raportoi se sekretari i përgjithshëm i CSTO mund të shkojë në zonën e konfliktit. Udhëtimi u propozua si një nga hapat që mund të ndërmerrej menjëherë për të shpërndarë situatën.

Sekretari i Përgjithshëm i CSTO Stanislav Zas do të përdorte udhëtimin për të përgatitur një raport të detajuar. Një propozim tjetër do të krijonte një grup pune nga stafi i Sekretariatit të CSTO-së për të analizuar situatën dhe për të zhvilluar propozime.

 

*TiboNews