Pink Floyd ribashkohen në ndihmë të Ukrainës

Dy anëtarë të grupit legjendar të rock-ut anglez Pink Floyd janë bashkuar për të lëshuar muzikën e tyre të parë pas pothuajse 3 dekadash për të mbledhur para për ndihmën humanitare për Ukrainën.

Hey, Hey, Rise Up është një partneritet midis bateristit Nick Mason dhe kitaristin e vokalistit David Gilmour, i cili iu bashkua grupit pak pas formimit të tij në 1967, si dhe këngëtarit ukrainas Andriy Khlyvnyuk të grupit BoomBox. Roger Waters, i cili u largua nga Pink Floyd në vitet 1980, nuk u përfshi.

Khlyvnyuk ndërpreu një turne në SHBA dhe u kthye në shtëpi pasi Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt. Disa ditë më vonë ai regjistroi një klip të tij duke kënduar një këngë patriotike ukrainase, The Red Viburnum in the Meadow, përpara Katedrales së Shën Sofisë në Kiev .

Videoja muzikore shoqëruese është gjithashtu e ndërthurur me pamjet e qytetarëve ukrainas në strehëzat e bombave dhe duke i dhënë lamtumirë njëri-tjetrit, ndërsa përgatiten të largohen nga vendi.

Ndërsa Khlyvnyuk po shërohej, Gilmour tha: “Unë i luajta atij pak nga kënga në telefon dhe ai më dha bekimin e tij. Ne të dy shpresojmë të bëjmë diçka së bashku personalisht në të ardhmen.”

Të ardhurat nga pista do të shkojnë për Fondin e Ndihmës Humanitare të Ukrainës. Gilmour shtoi: “Ne duam të shprehim mbështetjen tonë për Ukrainën dhe në këtë mënyrë të tregojmë se shumica e botës mendon se është krejtësisht e gabuar që një superfuqi të pushtojë një vend të pavarur e demokratik.”