Pesë këshilla që vjeshtën mos ta kaloni ‘me hundë’, ethe dhe sy që djegin

Përgatituni për të shijuar stinën e vjeshtës, duke ruajtur së pari mirëqenien tuaj. Faza kalimtare nga vera në vjeshtë paraqet disa sfida shëndetësore që kërkojnë ndryshime të kujdesshme të stilit të jetesës dhe zakoneve. Ky udhëzues gjithëpërfshirës paraqet pesë këshilla të thjeshta për të mbrojtur shëndetin tuaj gjatë gjithë periudhës së vjeshtës.

Ndërsa ditët shkurtohen dhe temperaturat bien, është thelbësore të merren masa kundër rrjedhjes së hundëve dhe tharjes së syrit. Duke iu përmbajtur këshillave tona të ekspertëve, ju mund të ruani shëndetin optimal dhe të shmangni gripin. Jepini përparësi kujdesit dhe forcojeni veten kundër gripit sezonal gjatë kësaj periudhe të këndshme të vitit.

Forconi sistemin tuaj imunitar

Stina e vjeshtës shpesh shoqërohet me një rritje të shanseve të ftohjes dhe gripit të zakonshëm. Si rezultat, rritja e sistemit tuaj imunitar është çelësi për të qëndruar të shëndetshëm.

Gjatë vjeshtës, është e rëndësishme të forconi imunitetin tuaj, një pjesë integrale e të mësuarit se si të luftoni gripin. Kjo përfshin:

Rritja e konsumit të vitaminës C, një antioksidant që nxit prodhimin e qelizave të bardha të gjakut, që gjendet në ushqime si kivi dhe manaferrat.

Përfshirja e ushqimeve të pasura me zink në dietën tuaj, të dobishme për funksione të shumta imune, që gjenden në ushqimet e detit dhe arrat.

Ndërsa sezoni përparon, rregullimi i strategjive tuaja shëndetësore bëhet thelbësor. Një konsideratë e rëndësishme është plotësimi i vitaminës D, veçanërisht kur rrezet e diellit, një burim natyror, janë të kufizuara.

Gjithashtu, kur rastet e gripit rriten në fund të vjeshtës, bëhet kritike të fokusohemi në mënyrën më të mirë të trajtimit të gripit. Një pjesë e rëndësishme e kësaj strategjie trajtimi është përfshirja e probiotikëve në dietën tuaj. Probiotikët ruajnë shëndetin e zorrëve dhe forcojnë imunitetin e përgjithshëm.

Mbani higjienë të mirë

Higjiena e mirë është linja e parë e mbrojtjes kundër sëmundjeve të zakonshme. Larja e duarve rregullisht me sapun dhe ujë të ngrohtë mund të parandalojë në mënyrë efektive përhapjen e mikrobeve. Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Arizonës, 97% e njerëzve nuk i lajnë duart aq gjatë sa të vrasin bakteret e dëmshme. Prandaj, është thelbësore të pastroni duart për të paktën 20 sekonda për të eliminuar me sukses mikrobet.

Konsumoni produkte të stinës

Vjeshta sjell një shumëllojshmëri frutash dhe perimesh të stinës, jo vetëm të freskëta dhe të shijshme, por edhe të mbushura me lëndë ushqyese thelbësore. Perimet me rrënjë si panxhari, patatet e ëmbla dhe karotat, si dhe frutat si mollët dhe dardhat, janë zgjedhje të shkëlqyera për sezonin. Përfshirja e këtyre në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të qëndroni të shëndetshëm dhe në formë.

Qëndroni të hidratuar

Qëndrimi i hidratuar është po aq i rëndësishëm në vjeshtë sa është në verë. Duke qenë se ne priremi të jemi më pak të etur në mot të ftohtë, është e lehtë të anashkalojmë hidratimin. Sigurohuni që të pini shumë ujë gjatë gjithë ditës dhe mos harroni të rrisni marrjen gjatë ushtrimeve fizike.

Bëni kontrolle të rregullta

Kontrollet e rregullta shëndetësore mund të diagnostikojnë problemet e mundshme shëndetësore përpara se ato të bëhen problem. Vjeshta është një kohë e shkëlqyer për të planifikuar testin tuaj vjetor të syve dhe takime të tjera shëndetësore. Këto kontrolle mund t’ju sigurojnë që jeni në gjendje të mirë shëndetësore dhe gati për të përballuar muajt e ftohtë.

Në përputhje me këto kontrolle shëndetësore, duhet t’i kushtoni vëmendje edhe problemeve të zakonshme të syve të vjeshtës. Sytë e thatë mund të bëhen shqetësues për shkak të ngrohjes së brendshme, por pikat e syve pa recetë për sytë e thatë shpesh ofrojnë lehtësim.

Për më tepër, ndërsa ditët shkurtohen, mund ta gjeni veten duke vozitur më shumë gjatë natës, gjë që mund t’ju lodhë sytë, prandaj sigurohuni që syzet tuaja të jenë të pastra dhe pa njolla.

Vishuni siç duhet për motin

Ndërsa temperaturat bien, është e rëndësishme të visheni ngrohtë për t’u mbrojtur nga i ftohti. Shtresimi i veshjeve është një mënyrë efektive për të kapur nxehtësinë e trupit dhe për të qëndruar ngrohtë. Mos harroni të mbani doreza, shall, pallto dimërore dhe çizme!

Mbani lëkurën tuaj të hidratuar

Era e ftohtë e vjeshtës mund ta lërë lëkurën tuaj të thatë dhe të plasaritur. Është thelbësore të mbani lëkurën tuaj të hidratuar për të parandaluar shqetësimet dhe problemet e mundshme të lëkurës. Ju mund të përdorni hidratues për lëkurën e thatë të duarve. Gjithashtu, balsami i buzëve mund të ndihmojë në ruajtjen e nivelit të lagështisë së lëkurës. Mos harroni të mbroni lëkurën tuaj nga rrezet UV të diellit duke aplikuar krem kundër diellit përpara se të dilni jashtë, pavarësisht nga stina.

Qëndroni aktiv dhe kujdesuni për shëndetin tuaj mendor

Aktiviteti fizik lidhet drejtpërdrejt me shëndetin mendor dhe një sistem të fortë imunitar. Bërja e rregullt e ushtrimeve ngre humorin tuaj, pakëson stresin dhe forcon mbrojtjen e trupit tuaj. Gjatë vjeshtës, aktivitetet në natyrë si ecja, çiklizmi ose thjesht ecja në park janë të këndshme. Ekspertët këshillojnë të rriturit që të bëjnë të paktën 30 minuta ushtrime të moderuara çdo ditë. Me fillimin e vjeshtës, edhe detyrat e thjeshta si grumbullimi i gjetheve ose kopshtaria ju ndihmojnë të qëndroni aktiv. Pra, të qëndruarit aktiv jo vetëm që ndihmon disponimin tuaj, por gjithashtu mbështet sistemin tuaj imunitar, duke ofruar një qasje për kujdesin shëndetësor.

Kujdesni sytë nga dielli

Edhe pse ato ditë të nxehta vere në plazh, mund të duken si një kujtim i largët, ju duhet të jeni ende të ndërgjegjshëm për kërcënimin që dielli paraqet për sytë tuaj gjatë gjithë kohës.

Syzet e diellit me mbrojtje UV, veçanërisht ato me kornizë mbështjellëse janë më të mirat për këtë sezon. Ato reduktojnë ekspozimin dhe shpesh e bëjnë aksesorin perfekt për çdo veshje vjeshte. Gjeni syzet tuaja ideale të diellit dhe sigurohuni që sytë tuaj të qëndrojnë të sigurt këtë vjeshtë.

Ndërsa i japim lamtumirën vapës së verës dhe mirëpresim flladin e ftohtë të vjeshtës, është e rëndësishme të rregullojmë stilin e jetesës dhe zakonet tona në përputhje me rrethanat. Duke ndjekur këto këshilla thelbësore, mund të siguroheni që të qëndroni të shëndetshëm dhe të përfitoni sa më shumë nga stina e bukur e vjeshtës.

Mos harroni, kujdesi për shëndetin tuaj duhet të jetë gjithmonë një prioritet.