25 personazhe të njohur që mbështesin Ukrainën

1. Princi Harry dhe Meghan Markle

Tani që ata nuk janë më në detyrë institucionale, çifti mund të mbajë një qëndrim pa kompromentuar Britaninë e Madhe. Kështu, Harry dhe Meghan Markle kanë lëshuar një deklaratë duke dënuar pushtimin e Ukrainës: “Princi Harry dhe Meghan, Duka dhe Dukesha e Sussex dhe të gjithë ne në Archewell qëndrojmë me popullin e Ukrainës kundër kësaj shkeljeje të ligjit ndërkombëtar dhe humanitar dhe inkurajojmë komuniteti global dhe liderët e tij të bëjnë të njëjtën gjë.” Archewell është fondacioni humanitar që ata të dy udhëheqin.

2. Angelina Jolie

“Fokusi im së bashku me kolegët e mi është që të bëhet gjithçka që është e mundur për të garantuar mbrojtjen dhe të drejtat themelore të njeriut të të zhvendosurve dhe refugjatëve në rajon. Pasojat humanitare mbi popullsinë civile do të jenë shkatërruese. Nuk ka fitues në luftë, por jetë të panumërta do të copëtohen”.

3. Hillary Clinton

Ish-kandidatja e Shtëpisë së Bardhë ka lëshuar një paralajmërim në Twitter. “Po lutem për popullin e Ukrainës.

Bota do t’i kërkojë llogari Rusisë dhe Putinit për vuajtjet njerëzore dhe shkatërrimin që do të sjellë kjo luftë e pajustifikuar dhe e paprovokuar.”

4. Camila Cabello

Këngëtarja ka shfrytëzuar story-t e saj në Instagram për të marrë një moment “për t’u lutur për paqe”.

5. Kendall Jenner

Modelja dhe ylli i Instagramit ka përdorur rrjetin social për të ndarë një hartë të zonave të sulmuara në Ukrainë, së bashku me një zemër të thyer dhe një mesazh: “Lutemi për Ukrainën”.

6. Shannen Doherty

Aktorja ka publikuar dy postime në Instagram për të kritikuar “të famshëm dhe influencuesit po postojnë për suksesin e tyre të fundit ose çantën më të re kur vriten fëmijë, baballarë, nëna, djem, vajza. Ndërkohë që e kuptoj se ka një kufi për atë që media sociale mund të arrijë, gjithashtu mendoj se mund të bëjë shumë më tepër sesa thjesht të qenit një platformë vetë-shërbyese.”

7. Miley Cyrus

Aktorja dhe këngëtarja kujtoi se ka filmuar “Nothing Breaks Like a Heart” në Kiev, duke vlerësuar mirësinë dhe afërsinë e popullit ukrainas. Për këtë arsye, ajo ka shprehur solidaritetin e saj me popullin ukrainas, duke bërë thirrje për paqe të menjëhershme përmes Twitter.

8. Jared Leto

Aktori dhe këngëtari ka shkruar në Twitter se “më thyhet zemra që ky konflikt është përshkallëzuar në një mënyrë kaq shkatërruese. Ju lutemi të jeni të kujdesshëm dhe të jeni sa më të sigurt”.

9. Annie Lennox

Këngëtarja ka qenë ndër më kritikët në Instagram, duke i pyetur troç politikanët: “Tani që tanket, ushtarët dhe makineritë e luftës janë në prag të hyrjes në Ukrainë…po tani? Ferri që lëshon ‘lufta’?”

10. Vera Farmiga

Ylli i Hollivudit me origjinë ukrainase, aktorja e “Up In The Air” dhe “The Conjuring” ka nisur një mesazh në Instagram me hashtagun #IStandWithUkraine.

11. Arnold Schwarzenegger

Aktori paralajmëroi nëpërmjet Instagramit se në një luftë “askush nuk fiton. Të gjithë vuajnë”. Schwarzenegger ka përmendur miqtë e tij ukrainas dhe rusë për të siguruar se “me sa mund të them, asnjëri prej tyre nuk e dëshiron këtë”.

12. Stephen King

Shkrimtari legjendar shkroi në Twitter: “Ajo që shumica prej nesh mësuan si fëmijë në sheshin e lojërave: Ju nuk qëndroni kot ndërsa një fëmijë i madh rreh një fëmijë të vogël. Mund të provoni të gjuani një ose dy grushta duke e bërë fëmijën e madh të ndalojë dhe kjo është gjëja e duhur për të bërë.”

13. Cher

Këngëtarja ka përdorur Twitter-in për të shpjeguar pse Ukraina është kaq e rëndësishme. “Despoti i Putinit, Heroi i Trumpit dhe nëse i jepet mundësia Putini do të gllabërojë vendet sovrane, derisa të ringjallet BRSS. Kjo do ta lërë Evropën, të vogël dhe të pambrojtur”.

14. Cardi B

Këngëtarja ka shfrytëzuar Twitter-in për të treguar refuzimin e saj ndaj luftës. “Uroj që liderët botërorë të ndalojnë rënien e pushtetit dhe të mendojnë se cilët (qytetarët) po preken, plus e gjithë bota është në krizë. Lufta, sanksionet, pushtimet duhet të jenë gjëja e fundit për të cilën këta liderë duhet të mendojnë.”

15. Thalía

Thalía

E shoqëruar nga një imazh i një pëllumbi, këngëtarja ka bërë thirrje në Twitter për paqe. “Një botë u shemb me ankthin dhe pasigurinë e një pandemie dhe tani me terrorin e luftës. Lutjet tona për paqe për popullin ukrainas që po vuan jashtëzakonisht shumë nga këto vendime të pushtetarëve”.

16. Mark Ruffalo

“Dashuri dhe lutje për të gjithë njerëzit e pafajshëm të Ukrainës, Rusisë dhe Evropës që janë kapur në këtë moment të trishtuar dhe gërryes dhune dhe shkatërrimi, veçanërisht të rinjtë. Ju nuk keni bërë asgjë për ta merituar këtë spektakël i turpshëm”, shkroi ai në Twitter.

17. Piers Morgan

“Putini po e bën këtë sepse ai ia doli herën e fundit në Krime. Dhe nëse ai ia mbath përsëri në Ukrainë, ai do të vazhdojë të pushtojë vendet e tjera derisa të rivendosë Bashkimin Sovjetik. Bota duhet të bashkohet për të ndalur këtë të pamëshirshmëri diktatoriale, para se të jetë tepër vonë”.

18. Javier Bardem

Aktori i nominuar për Oscar për filmin “Being the Ricardos”, ka demonstruar jashtë ambasadës ruse në Madrid. “Veprimet e tij (Putin) të kujtojnë shumë nacionalizmin që ai vetë dëshiron të kritikojë”, tha aktori për një stacion televiziv spanjoll.

19. The Weekend

Këngëtari do të jepte lajme, por ka vendosur të pezullojë orarin për shkak të konfliktit. “Fatkeqësisht, tani po shoh se çfarë po ndodh me konfliktin dhe do të ndaloj në njoftimin e nesërm. Unë lutem për sigurinë e të gjithëve. shkroi ai në Twitter.

20. Sean Penn

Aktori Sean Penn nuk është shprehur në mënyrë eksplicite (për momentin), por do të ketë shumë për të thënë: ai është në terren, në zonën e luftës, duke filmuar një dokumentar mbi situatën në Ukrainë.

21. Oleksandr Zinchenko

Futbollisti ukrainas Oleksandr Zinchenko, i cili luan për Manchester Cityn, ka bërë një postim të papërsëritshëm në Instagram duke i uruar Putinit më të keqen. Zemërimi i kuptueshëm kur sheh atdheun tënd të pushtuar.

22. Vladimir Klitschko

Një tjetër reagim nga bota e sportit ukrainas ka qenë ai i ish-boksierit Vladimir Klitschko, i cili së bashku me vëllain e tij Vitali (kryebashkiak i Kievit) kanë siguruar se është gati të mbrojë Ukrainën me armë.

23. Klaus Meine

Një nga anëtarët kryesorë të grupit ‘Scorpions’, kënga e të cilit ‘Winds of change’ ishte himni i rënies së Murit të Berlinit, është shprehur gjithashtu kundër ndërhyrjes ruse në Ukrainë.

24. Katheryn Winnick

Një tjetër aktore me origjinë ukrainase: Katheryn Winnick, të cilën e kemi parë në ‘Vikings’. Edhe ajo është shprehur në rrjetet sociale: “Unë qëndroj me Ukrainën”.

25. Jamie Lee Curtis

Aktorja Jamie Lee Curtis postoi në Instagram një postim me fytyrën e plagosur të një gruaje ukrainase pas një bombardimi dhe shprehu pikëllimin e saj për pushtimin e vendit.