Përshkallëzohen aktet e dhunës në Haiti, qindra të burgosur arratisen nga burgu

Qindra të burgosur janë arratisur nga burgu kombëtar i Haitit, Port-au-Prince.

Në një postim në X, një nga Sindikatat e Policisë së Haitit u lut që të gjithë oficerët në kryeqytet të kenë akses në makina dhe armë për të ndihmuar policinë në betejën për të mbajtur kontrollin e burgut dhe paralajmëroi se nëse sulmuesit do të ishin të suksesshëm “ne kemi mbaruar. Askush nuk do të kursehet në kryeqytet, sepse do të jenë 3000 banditë shtesë tani në fuqi”, thuhet në deklaratë, shkruan CNN.

Burime të shumta sigurie në Port-au-Prince i thanë CNN se rritja më e fundit e dhunës, filloi të enjten dhe ka shënjestruar stacionet e policisë, aeroportin ndërkombëtar dhe burgun kombëtar.

Të premten, kreu i bandës së Haitit, Jimmy Cherizier, i njohur gjithashtu si Barbecue, tha se do të vazhdojë përpjekjet e tij për të provuar të rrëzojë kryeministrin e vendit, Ariel Henry.

“Ne i kërkojmë Policisë Kombëtare të Haitit dhe ushtrisë që të marrin përgjegjësinë dhe të arrestojnë Ariel Henry. Edhe një herë, popullsia nuk është armiku ynë; grupet e armatosura nuk janë armiku juaj. Ju arrestoni Ariel Henry-n për çlirimin e vendit”, tha Cherizier, duke shtuar: “Me këto armë ne do të çlirojmë vendin dhe këto armë do të ndryshojnë vendin”.

Cherizier është një ish-oficer policie që kryeson një aleancë bandash. Ai është përballur me sanksione si nga Kombet e Bashkuara ashtu edhe nga Departamenti i Thesarit i Shteteve të Bashkuara.