AlbanianEnglish

Përmbytjet shkatërrojnë Floridan, uragani Ian drejt Karolinës së Jugut

Ekuipazhet e shpëtimit pilotuan varkat dhe kaluan nëpër rrugët e përmbytura të enjten për të shpëtuar mijëra floridianë të bllokuar mes shtëpive të përmbytura dhe ndërtesave të shkatërruara të mbetura nga uragani Ian, i cili kaloi në Oqeanin Atlantik dhe u përplas drejt Karolinës së Jugut.

Disa orë pasi u dobësua në një stuhi tropikale ndërsa po kalonte gadishullin e Floridës, Ian rifitoi forcën e uraganit të enjten në mbrëmje mbi Atlantik. Qendra Kombëtare e Uraganeve parashikoi se do të godiste Karolinën e Jugut si një uragan i Kategorisë 1 të premten, me erëra që do të rriteshin deri në 129 km/h afër mesnatës së të enjtes.

Shkatërrimi i shkaktuar në Florida erdhi në fokus një ditë pasi Ian goditi si një uragan të kategorisë 4, një nga stuhitë më të forta që ka goditur ndonjëherë SHBA-në. Ai përmbyti shtëpitë në të dy brigjet e shtetit, ndërpreu rrugën e vetme të hyrjes në ishull, shkatërroi një skela historike buzë ujore dhe ndërpreu energjinë elektrike në 2.67 milionë shtëpi dhe biznese në Florida, gati një e katërta e klientëve të shërbimeve.

Katër persona u konfirmuan të vdekur në Florida. Ata përfshinin dy banorë të ishullit Sanibel të goditur rëndë përgjatë bregut perëndimor të Floridës. Tre persona të tjerë u raportuan të vdekur në Kubë pasi uragani goditi atje të martën.

 

*TiboNews

You don't have permission to register