Përleshje vdekjeprurëse në Irak, Sadr largohet nga politika

Përleshje të rënda shpërthyen në Bagdad, duke vrarë pothuajse 20 njerëz të hënën, pasi kleriku i fuqishëm shiit Moqtada al-Sadr tha se do të largohej nga politika, duke bërë që besnikët e tij të sulmojnë një pallat qeveritar dhe të luftojnë me grupet rivale.

Ndërsa binte nata, mitraloza dhe shpërthime dëgjuan mbi Zonën e Gjelbër që strehon selitë e qeverisë dhe ambasadat e huaja, në luftimet më të këqija që ka parë kryeqyteti i Irakut në vite.

Ajo pasoi një ditë dhune të nxitur nga njoftimi i Sadr-it se ai do të tërhiqej nga të gjitha aktivitetet politike, një vendim që ai tha se ishte në përgjigje të dështimit të liderëve dhe partive të tjera shiite për të reformuar një sistem qeverisës të korruptuar dhe të kalbur.

Sadr më vonë tha se ai po organizonte një grevë urie në shenjë proteste kundër përdorimit të armëve nga të gjitha palët.

Një përplasje politike midis Sadr-it dhe rivalëve myslimanë shiitë, të cilët kryesisht mbështeten nga Irani, e ka çuar Irakun në një raund tjetër dhune, ndërsa përpiqet të rimëkëmbet nga dekadat e luftës, sanksionet, grindjet civile dhe korrupsioni endemik.

Që nga viti 2003, grupet irakiane janë përfshirë në konflikt sektar dhe së fundmi, në konkurrencë politike brenda-sektare dhe ndëretnike.

Raundi i fundit i dhunës vendos përkrahësit e Sadr-it, të cilët përfshijnë një milici të armatosur rëndë, kundër paraushtarakëve rivalë të lidhur me Iranin dhe forcave të sigurisë.

Fitorja e Sadr-it në zgjedhjet e tetorit, përpjekjet e tij për të formuar një qeveri pa grupe të mbështetura nga Irani dhe tërheqja e tij eventuale nga parlamenti në favor të protestave në rrugë dhe pushtimit të ndërtesave qeveritare për të bllokuar aktivitetin politik janë shfaqur të gjitha në ngritjen e tensioneve që më në fund shpërtheu në dhunë.

Zyrtarët e sigurisë thanë se disa nga përleshjet ishin midis luftëtarëve të Brigadave të Paqes të Sadr dhe anëtarëve të forcave irakiane të sigurisë të ngarkuar me mbrojtjen e Zonës së Gjelbër, por se milicitë e lidhura me Iranin gjithashtu ka të ngjarë të kenë qenë të përfshirë.

Besnikët e Sadr-it që kishin pushtuar ndërtesën e parlamentit për javë të tëra më pas sulmuan një seli të qeverisë në Zonën e Gjelbër, dikur një pallat i diktatorit Saddam Hussein, ku disa u hodhën në një pishinë në pallat, duke brohoritur dhe duke valëvitur flamuj.

Më pas u zhvilluan përleshje midis të rinjve besnikë të Sadrit dhe mbështetësve të milicive pro-Iraniane, të cilët hodhën gurë ndaj njëri-tjetrit pranë Zonës së Gjelbër, para luftimeve të armatosura gjatë natës.

Të paktën 17 persona u vranë dhe dhjetëra u plagosën, thanë policia dhe punonjësit e mjekësisë.

Ushtria e Irakut shpalli një shtetrrethim të hapur mbarëkombëtar dhe u bëri thirrje protestuesve të largoheshin nga Zona e Gjelbër.

Sadr, i cili ka marrë mbështetje të gjerë duke kundërshtuar ndikimin e SHBA-së dhe Iranit në politikën e Irakut, ishte fituesi më i madh nga zgjedhjet e tetorit, por tërhoqi të gjithë ligjvënësit e tij nga parlamenti në qershor pasi ai dështoi të formonte një qeveri që përjashtonte rivalët e tij, kryesisht partitë shiite të mbështetura nga Teherani.

Sadr ka insistuar për zgjedhje të parakohshme dhe shpërndarjen e parlamentit. Ai thotë se asnjë politikan që ka qenë në pushtet që nga pushtimi i SHBA-së në 2003 nuk duhet të mbajë detyrën.

 

*TiboNews