Banda kriminale sulmoi studion televizive me armë, arrestohen 13 terroristë

Persona të armatosur dhe të maskuar kanë hyrë në një studio televizive live në Ekuador dhe kanë kërcënuar stafin.

Punonjësit u detyruan të uleshin në dysheme gjatë transmetimit nga kanali televiziv publik TC në qytetin e Guayaquil, përpara se të ndërpritet transmetimi i drejtpërdrejtë. Policia thotë se ata më vonë liruan të gjithë stafin dhe bënë 13 arrestime. Stacioni tha se dy punonjës u plagosën. Të paktën 10 persona janë vrarë që nga fillimi i gjendjes së jashtëzakonshme 60-ditore në Ekuador të hënën.

Urgjenca u shpall pasi një gangster famëkeq u zhduk nga qelia e burgut. Është e paqartë nëse incidenti në studion televizive në Guayaquil lidhej me zhdukjen nga burgu në të njëjtin qytet të bosit të bandës Choneros, Adolfo Macías Villamar ose Fito siç njihet më mirë. Në Perunë fqinje, qeveria urdhëroi vendosjen e menjëhershme të një force policore në kufi për të parandaluar çdo kalim paqëndrueshmërie në vend.

SHBA ka thënë se dënon “sulmet e pacipa” në Ekuador dhe po “koordinon ngushtë” me presidentin Daniel Noboa dhe qeverinë e tij ekuadoriane dhe është “gati për të ofruar ndihmë”. Ekuador është një nga eksportuesit kryesorë të bananeve në botë, por gjithashtu eksporton vaj, kafe, kakao, karkaleca deti dhe produkte peshku. Një rritje e dhunës në kombin e Andeve, brenda dhe jashtë burgjeve të tij, është lidhur me luftën midis karteleve të drogës, si të huaja ashtu edhe vendase, mbi kontrollin e rrugëve të kokainës për në SHBA dhe Evropë.

Gjatë sulmit të së martës në stacionin televiziv, një person i armatosur drejtoi një armë në kokën e njërit prej pengjeve. Një grua mund të dëgjohej duke u lutur, “Mos qëlloni, ju lutem mos qëlloni”, raporton agjencia e lajmeve AFP, ndërsa një person mund të dëgjohej duke bërtitur me dhimbje të dukshme.

“Ju lutemi, ata hynë për të na vrarë,” tha një punonjës i TC AFP në një mesazh në ËhatsApp. “Zoti mos lejo që kjo të ndodhë. Kriminelët janë në transmetim.” Një kameraman u qëllua në këmbë dhe krahu i një tjetri u thye në sulm, tha zëvendësdrejtori i lajmeve.

“Përmes kufjeve tona prodhuesit na thanë: Kini kujdes, ata po përpiqen të hyjnë, po vjedhin, po na grabitin, tha Jorge Rendon për agjencinë e lajmeve Reuters.

“Dyert në studio janë shumë të trasha, pothuajse të papërshkueshme nga plumbat, dhe ata po përpiqeshin të hynin sepse donin të kishin akses në studio, kështu që ne do të thoshim çfarëdo që ata donin të thoshim,” tha ai.

Duke postuar video të të dyshuarve të arrestuar në mediat sociale dhe armët e tyre, policia tha se autorët do të “dënoheshin për akte terroriste”. Presidenti Noboa tha të martën se një “konflikt i brendshëm i armatosur” ekzistonte tani në vend dhe ai po mobilizonte forcat e armatosura për të kryer “operacione ushtarake për të neutralizuar” atë që ai e quajti “krimin e organizuar transnacional, organizatat terroriste dhe aktorët luftarakë joshtetërorë”.

Ai po i përgjigjej një vale të trazirave të fundit në burg dhe arratisjeve nga burgjet dhe akteve të tjera të dhunës që autoritetet fajësojnë bandat kriminale. Forcat e sigurisë janë përpjekur të rivendosin rendin në të paktën gjashtë burgje ku shpërthyen trazirat të hënën. Tetë persona u vranë dhe tre u plagosën në sulmet e lidhura me bandat kriminale në Guayaquil të martën, ndërsa dy oficerë policie u vranë nga “kriminelë të armatosur” në qytetin e afërt të Nobolit, tha policia.

Në qytetin Riobamba, rreth 40 të burgosur, duke përfshirë një tjetër bos droge të dënuar, u arratisën nga një burg. Të paktën shtatë oficerë policie u rrëmbyen gjithashtu dhe një video që qarkullon në mediat sociale tregon tre nga oficerët e rrëmbyer të ulur në tokë me një armë drejtuar në ta, ndërsa njëri detyrohet të lexojë një deklaratë drejtuar presidentit Noboa, raporton AFP.

“Ti shpalli luftë, do të marrësh luftë”, thotë oficeri. “Ju shpallët gjendjen e jashtëzakonshme. Ne shpallim plaçkë lufte policët, civilët dhe ushtarët.”

Policia ka urdhëruar evakuimin e kompleksit qeveritar në Quito për shqetësime sigurie. Banorët e Kitos i thanë agjencisë së lajmeve Reuters se qyteti ishte në kaos që nga lajmet për sulmin në stacionin televiziv në Guayaquil.

“Ka shumë nervozizëm në qytet”, tha Mario Urena. “Në punë njerëzit po ikin më herët. Të gjithë njerëzit po ikin, sheh shumë trafik dhe alarme kudo. Ka një kaos.”