Pelosi viziton Tajvanin, reagon Kina

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi mbërriti në Tajvan vonë të martën në një udhëtim që ajo tha se tregon një përkushtim të palëkundur amerikan ndaj ishullit të vetëqeverisur nga Kina, por Kina dënoi vizitën e nivelit më të lartë në SHBA në 25 vjet si një kërcënim për paqen dhe stabiliteti në ngushticën e Tajvanit.

Pelosi dhe pjesa tjetër e delegacionit të saj zbarkuan nga një aeroplan transporti i Forcave Ajrore të SHBA-së në aeroportin Songshan në qendër të Taipeit. Ata u përshëndetën nga ministri i jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu, dhe Sandra Oudkirk, përfaqësuesja e lartë e SHBA-së në Tajvan. Ardhja e saj shkaktoi një përgjigje të furishme nga Kina në një kohë kur tensionet ndërkombëtare tashmë janë ngritur nga pushtimi rus i Ukrainës. Kina e konsideron Tajvanin pjesë të territorit të saj dhe kurrë nuk ka hequr dorë nga përdorimi i forcës për ta vënë nën kontrollin e saj. Shtetet e Bashkuara paralajmëruan Kinën që të mos përdorte vizitën si pretekst për veprime ushtarake kundër Tajvanit.

“Vizita e delegacionit tonë të kongresit në Tajvan nderon angazhimin e palëkundur të Amerikës për të mbështetur demokracinë e gjallë të Tajvanit,” tha Pelosi në një deklaratë menjëherë pas zbarkimit. “Solidariteti i Amerikës me 23 milionë banorët e Tajvanit është më i rëndësishëm sot se kurrë, pasi bota përballet me një zgjedhje midis autokracisë dhe demokracisë.” Pelosi, e dyta në radhën e pasardhësve të presidencës së SHBA-së, është një kritike e vjetër e Kinës.

Presidenti i Tajvanit Tsai Ing-wen do të takohet me Pelosin të mërkurën në mëngjes dhe më pas do të hanë drekë së bashku, tha zyra presidenciale. Pelosi, duke udhëtuar me gjashtë ligjvënës të tjerë amerikanë, u bë liderja politik më e lartë amerikane që vizitoi Tajvanin që nga viti 1997.

Ministria e Jashtme e Kinës tha se paraqiti një protestë të fortë me Shtetet e Bashkuara, duke thënë se vizita e Pelosit dëmton seriozisht paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit, “ka një ndikim të rëndë në themelin politik të marrëdhënieve Kinë-SHBA dhe cenon seriozisht sovranitetin dhe territorin e Kinës.”

Avionët luftarakë kinezë gumëzhinin vijën që ndan ngushticën e Tajvanit përpara mbërritjes së saj. Ushtria kineze është vënë në gatishmëri të lartë dhe do të nisë “operacionet ushtarake të synuara” në përgjigje të vizitës së Pelosit, tha Ministria kineze e Mbrojtjes.

Ushtria kineze njoftoi stërvitje të përbashkëta ajrore dhe detare pranë Tajvanit duke filluar të martën mbrëma dhe lëshime testuese të raketave konvencionale në det, në lindje të Tajvanit, me agjencinë shtetërore kineze të lajmeve Xinhua që përshkruan stërvitjet me zjarr të drejtpërdrejtë dhe ushtrime të tjera rreth Tajvanit nga e enjtja deri të dielën.

Pelosi është në një turne në Azi që përfshin vizita të paralajmëruara në Singapor, Malajzi, Korenë e Jugut dhe Japoni. Vizita e saj në Tajvan ishte e paparalajmëruar, por e parashikuar gjerësisht.