Pas tërmetit 7.2 ballë, Tajvani rrezikohet nga cunami

Një tërmet me magnitudë 6.9 goditi Tajvanin juglindor të dielën, duke shkaktuar shembjen e ndërtesave dhe duke shkaktuar paralajmërime për cunami.

Tërmeti goditi qytezën Chishang në fshatin juglindor të Tajvanit dhe kishte një thellësi prej 10 kilometrash.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë lëshoi ​​një paralajmërim për cunami për ishullin Miyako në Detin e Kinës Lindore, por agjencia më vonë hoqi paralajmërimin. Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS) kishte paralajmëruar gjithashtu për valët e cunamit përgjatë brigjeve aty pranë. Fotot treguan ndërtesa të shembura në Tajvanin jugor pas tërmetit të fuqishëm. USGS fillimisht e regjistroi atë në 7.2, përpara se ta ulte në 6.9.

Katër persona u shpëtuan pasi u bllokuan nën rrënojat e një ndërtese, njoftoi Agjencia Qendrore e Lajmeve (CNA) zyrtare e ishullit.

Rreth 20 pasagjerë u evakuuan pasi një tren doli nga shinat në zonë, por nuk pati viktima nga incidenti, tha Administrata Hekurudhore e Tajvanit.

Kolas Yotaka, një ish-zëdhënëse presidenciale që kandidon për zgjedhjet lokale në qarkun Hualien, tha se dëme u raportuan gjithashtu në një shkollë lokale.

Presidenti i Tajvanit Tsai Ing-wen aktivizoi Qendrën Qendrore të Operacionit të Emergjencave të ishullit pas tërmetit. Banorëve tajvanez u është kërkuar të qëndrojnë vigjilent për të shmangur pasgoditjet e mundshme, tha Tsai në një deklaratë të regjistruar.

Rreth 110 ushtarë janë vendosur gjithashtu në qarkun Hualien, përgjatë bregut lindor të ishullit, për të ndihmuar në përpjekjet për lehtësimin e fatkeqësive, tha zëdhënësi i ministrisë së mbrojtjes të Tajvanit, Sun Li-fang.

 

*TiboNews