Parisi përfshihet nga protesta masive

Parisi është përfshirë nga protesta masive mes demonstruesve dhe policisë në periferi të një mitingu të organizuar të shtunën për të nderuar tre kurdë të vrarë nga një person i armatosur në kryeqytetin francez një ditë më parë.

Të paktën katër makina u përmbysën, duke përfshirë të paktën një të djegur dhe kazanët e plehrave u dogjën në Boulevard du Temple, pranë Place de la Republique.

Forcat e sigurisë u përgjigjën duke hedhur gaz lotsjellës.

Disa qindra njerëz u mblodhën në mesditë për të nderuar tre kurdët e vrarë dhe tre të tjerë të plagosur një ditë më parë nga një burrë 69-vjeçar i cili qëlloi me armë zjarri pranë një qendre kulturore kurde.

Sulmi është cilësuar si i nxitur nga motive raciste.

*TiboNews