Parashikimi i motit, zonat ku do ketë shi gjithë ditën

Sipas MeteoAlb: Një sistem i dendur vranësirash do të përfshijë të gjithë vendin tonë për gjatë gjithë 24 orëshit.

Parshikohet që vranësirat të pësojnë zhvillime duke gjeneruara reshje shiu në të gjithë territorin, ku në zona të izoluara do të ketë rrebeshe afatshkurtra shiu.

Ndërsa në zonat e thella malore pritet të ketë reshje të pakta dëbore. Mbrëmja dhe nata vonë parashikohet të sjellin përmirësim gradula të kushteve të motit sifillim në zonat perëndimore të Shqipërisë.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes, por do të ulen në mesditë duke u luhatur nga 4°C deri në 19°C.

Era do të fryjë mesatare dhe e fortë në det me shpejtësi 55 km/h nga drejtimi Jugperëndimor duke sjellë në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë.

*Tibo News