Parashikimi i motit, temperaturat ulen me disa gradë

Sipas MeteoAlb: Dita e mërkurë do të sjellë tërheqje të kësaj si edhe freskim të menjëhershëm të motit. Megjithate, kthjellimet do të jenë dominante deri pasdite kur priten vranësira nëpër të gjithë territorin e vendit, më të dukshme në zonat malore veriore dhe verilindore. Parashikohet që edhe gjatë natës moti të jetë i qëndrueshëm ku kthjellimet do të mbizotërojnë POR vranësirat mbeten të pranishme në të gjithë vendin.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie të ndjeshme në vlerat maksimale duke uluhatur nga 17°C deri në 36°C.