Parashikimi i motit, shirat e rrëmbyeshëm përbëjnë “rrezik” për disa zona

Sipas MeteoAlb: Deri në orët e mesditës; shqipëria do të paraqitet në ndikimin e motit të kthjellët në të gjithë territorin e vendit por pjesa e dytë e ditës dhe në vijim do të sjelle shtim të vranësirave nëpër të gjithë vendin duke rrezikuar rrebehse shiu afat-shkurtër, më të dendura në zonat Veriore dhe Qëndrore duke sjellë probleme në zona të izoluara nga shirat e
rrëmbueshëm. Parashikohet, stabilitet i atmosferës gjatë orëve të vona të mbrëmjes dhe gjatë natës.

Temperaturat e ajrit do të ulen lehtë në mëngjes, por mbeten kostante në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 11°C deri në 31°C.