Parashikimi i motit: Rriten temperaturat, por do ketë edhe shi

Sipas MeteoAlb: Mbeten orët e para të ditës në vendin tonë me kthjellime dhe kalime vranësirash, vranësira të cilat më të dukshme do të jenë në orët vijuese. Parashikohet që vranësirat herë pas herë të pësojnë zhvillime pas mesdite duke gjeneruar reshje shiu në zonat malore dhe pjesërisht në zonën e ulët. Ndërsa bregdeti do jetë në pjesën më të madhe në dominimin e motit të qëndrueshëm.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes, por mbeten të pandryshuara në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 15°C deri në 34°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi  mbi 35 km/h nga drejtimi Verior-Veriperëndimore duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 2 ballë.

*Tibo News