Parashikimi i motit me reshje shiu, zonat që preken

Sipas MeteoAlb: Deri në orët e pasdites territori Shqiptar do të jetë me alternime kthjellimesh dhe kalime vranësirash, të cilat më të dukshme do të jenë në zonat Veriore. Por në vijim vranësirat do të shtohen gradualisht duke krijuar mundësi për reshje të pakta si fillim në zonat Veriperëndimore, ndërsa nata vonë zgjeron sipërfaqe e reshje në vend.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes, por mbeten kostante në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 16°C deri në 34°C.

Era do të fryjë në det mesatarisht me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi Jugor kryesisht duke krijuar në brigjet detare dallgëzim deri në 4 ballë.

*Tibo