Parashikimi i motit/ Largohet i nxehti ekstrem, priten rrebeshe

Sipas MeteoAlb: Do të vijojë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike Shqipëria duke bërë që moti i kthjellët dhe vranësirat e shpeshta të jenë dominante. Por

mesdita sjellë zhvillim të tyre duke gjeneruar rrebeshe, më të dukshme në zonat perëndimore dhe jugperëndimore. Problematike mbetet gjithashtu parametri i erës në shumë zona. Kjo

situatë meteorologjike do të vijojë edhe gjatë natës ku kthjellimet dhe vranësirat e dendura do të jenë të pranishme në të gjithë terrritorin.

 

Temperaturat e ajrit do të ulen sërisht si në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 13°C deri në 32°C.