Parashikimi i motit, java nis me reshje shiu

Sipas MeteoAlb: Përsa i përket; ditës së hënë; alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpeshta karakterizojnë, motin gjatë orëve të paradites por mesdita dhe pasditja sjellin zhvillim të vranësirave duke gjeneruar shira, ku herë pas here do të ketë edhe rrebeshe afat-shkurtra. Në zonat bregdetare priten mini-suti të forta ere dhe shkarkesa elektrike. Parashikohet që shirat të mbeten prezent edhe gjatë natës në të gjithë territorin e vendit.

Temperaturat e ajrit do të mbeten kostante në mëngjes, por mesdita sjelle rënie të tyre duke luhatur vlerat ditore nga 8°C deri në 25°C.