Papa Françesku takohet me liderët kanadezë në Quebec

Papa Françesku udhëtoi për në Quebec City, ku do t’u drejtohet liderëve politikë të Kanadasë pasi t’i kushtojë pjesën e parë të udhëtimit të tij kërkimit të faljes për abuzimin e fëmijëve indigjenë në shkollat ​​e drejtuara nga katolikët.

Pas dy ditësh në provincën perëndimore të Albertës, gjatë së cilës ai iu lut për falje Kombeve të Para, njerëzve Metis dhe Inuit të Kanadasë për abuzimet e vuajtura gjatë një shekulli, kreu i kishës katolike fluturoi për në Quebec nga Edmonton të mërkurën në mëngjes.

Ai do të shkojë fillimisht në Kalanë e Quebec, ku do të takohet me Mary Simon, indigjenën e parë që u bë guvernator i përgjithshëm i Kanadasë, dhe më pas me kryeministrin Justin Trudeau.

Më pas ai do të mbajë një fjalim para zyrtarëve, përfaqësuesve indigjenë dhe trupit diplomatik.

Françesku është mirëpritur në Kanada dhe falja e tij për rolin e Kishës në sistemin e shkollave rezidenciale është përshëndetur si historike.

Nga fundi i viteve 1800 deri në vitet 1990, qeveria e Kanadasë dërgoi rreth 150,000 fëmijë në 139 shkolla rezidenciale të drejtuara nga Kisha, ku ata u shkëputën nga familjet, gjuha dhe kultura e tyre.

Shumë u abuzuan fizikisht dhe seksualisht, dhe mijëra besohet se kanë vdekur nga sëmundjet, kequshqyerja ose neglizhenca.

Për disa, shërimi kishte filluar tashmë.

Të enjten, Françesku do të vizitojë Faltoren Kombëtare të Shën Anne de Beaupre, një nga vendet kryesore të pelegrinazhit në Amerikën e Veriut, dhe do të kryesojë një meshë. Më vonë atë ditë ai do të shkojë në Katedralen Notre Dame në Quebec City për të dhënë një predikim.

Të premten, ai do të udhëtojë në arkipelagun Arktik të Nunavut, ku do të vizitojë qytetin e Iqaluit për ndalimin e fundit të vizitës së tij gjashtëditore.

Françesku ka vuajtur nga dhimbjet e gjurit dhe shpesh përdor një karrige me rrota. Të martën, ai u shfaq i lodhur dhe i dobët teksa vizitoi liqenin, ku bëri thirrje për shërim dhe spërkati me ujë që kishte bekuar besimtarët e mbledhur.