Panik në aeroportin e Dallas-it, një 37-vjeçare qëllon disa herë në turmë

Një grua hapi zjarr të hënën në aeroportin Dallas Love Field në Teksas përpara se të qëllohej nga një oficer i policisë. Askush tjetër nuk u lëndua në incident dhe gruaja po trajtohet në një spital, deklaroi shefi i policisë së Dallasit, Eddie Garcia, gjatë një konference për shtyp.

Gruaja mbërriti në aeroport rreth orës 10:59 të mëngjesit. Pasi ka hyrë brenda pranë sportelit të biletave të Southwest Airlines, ajo ka shkuar në tualet, ka dalë e veshur me veshje tjetër dhe ka gjuajtur disa herë me pistoletë.

Policia ende nuk ka një përgjigje se përse e armatosura ka qëlluar, por të shtënat kanë qenë vetëm në tavan.

Sipas policisë, një oficer ka neutralizuar menjëherë të dyshuarën, e cila është qëlluar me plumb në gjymtyrët e poshtme. Ajo u dërgua në spitalin Parkland. Asnjë oficer apo udhëtar nuk u lëndua nga të shtënat me armë.

Policia e identifikoi të dyshuarën si Portia Odufuwa, 37 vjeç.

Pamjet e marra nga pasagjerët dhe stafi në aeroport tregojnë momentin kur aeroporti filloi procedurat e bllokimit.

Aeroporti nuk është më nën izolim.

Një zëdhënës nga Administrata Federale e Aviacionit tha se avionët e jugperëndimit ishin mbajtur nën një ndalesë tokësore pas raportimeve për të shtënat. Operacionet e fluturimit për aeroportin u pezulluan përkohësisht, por zyrtarët e aeroportit më vonë konfirmuan se operacionet kanë rifilluar. Kushdo që fluturonte përmes aeroportit sot u inkurajua të kontrollonte linjën e tyre ajrore për përditësimet më të fundit mbi fluturimet dhe statuset e tyre, thanë zyrtarët.

Southwest Airlines tha se 69 nga fluturimet e saj u anuluan për shkak të incidentit.

Pas incidentit, Administrata e Sigurisë së Transportit tha se aeroporti po rishikonte të gjithë udhëtarët përmes një pike kontrolli sigurie, e cila pritej të rriste kohën e pritjes.

Policia në Wylie, Teksas, më vonë konfirmoi se i dyshuari për të shtënat ishte arrestuar në vitin 2019 për gjoja përpjekje për të grabitur një bankë. Në atë incident, ata thanë se ajo i kaloi një shënim një arkëtareje duke kërkuar para, më pas iku në këmbë përpara se të merrej në paraburgim.