Pamje dramatike, zjarret shkrumbojnë qytetin historik të Hawaii

Një zjarr, i cili ka dalë jashtë kontrollit, i nxitur nga erërat e forta ka shkatërruar qytetin historik të Lahaina, në ishullin Maui të Hawaii-t. Senatori i shtetit amerikan, Brian Schatz deklaroi se Lahaina ishte e djegur pothuajse e gjitha.

Spitali i Mauit është i mbingarkuar me pacientë të djegur dhe njerëz që vuajnë nga thithja e tymit. Të paktën gjashtë persona humbën jetën ndërsa numri pritet të rritet.

Më shumë se 2000 njerëz janë evakuuar. Sipas disa raportimeve, disa njerëz u hodhën në oqean për t’i shpëtuar flakëve që përhapeshin me shpejtësi.

Roja Bregdetare e SHBA-së tha se shpëtoi të paktën një duzinë njerëz nga uji. Kryetari i bashkisë së qarkut Maui, Richard Bissen Jr. tha në një konferencë për shtyp janë shkatërruar shumë shtëpi dhe biznese.