Pakistani përgatitet për përmbytje të tjera

Jugu i Pakistanit, i goditur nga përmbytjet e mëdha, po përgatitej këtë të diel për përmbytje të reja për shkak të përmbytjeve të shtretërve të lumenjve pas shirave të musonit, të cilët kanë lënë më shumë se një mijë të vdekur në të gjithë vendin.

Midis të dielës dhe të hënës, 28 njerëz ndërruan jetë në të gjithë Pakistanin, duke e rritur numrin e të vdekurve në 1,061, sipas Autoritetit Kombëtar të Menaxhimit të Fatkeqësive (NDMA).

Subjekti pranoi se nuk ka mundur të aksesojë komunitetet e izoluara në rajonet malore në veri të vendit, kështu që shifra mund të rritet.

Indus, lumi që përshkon provincën e Sind në jug, vazhdon të rritet, i ushqyer nga dhjetëra përrenj të vërshuar nga shirat e dendur dhe shkrirja e akullnajave.

Portat e një dige të madhe janë hapur për të përballuar një rrjedhë prej më shumë se 600,000 metra kub në sekondë, tha një zyrtar në rezervuarin, pranë qytetit Sukkur në provincën Sindh, ku jetojnë rreth 500,000 njerëz.

Autoritetet kanë paralajmëruar se përrenjtë e ujit do të arrijnë në këtë krahinë jugore në ditët në vijim, duke përkeqësuar situatën e miliona njerëzve tashmë të prekur nga përmbytjet.

Kryeministri Shehbaz Sharif, i cili ka anuluar një udhëtim në Britani për të mbikëqyrur operacionet e shpëtimit, tha se nuk kishte parë kurrë diçka të tillë.

“Ka pasur fshatra të asgjësuar dhe miliona shtëpi të shkatërruara. Ka një shkatërrim të madh,” tha ai pasi fluturoi mbi Sind me helikopter.

Zyrtarët pakistanezë ia atribuojnë këto ngjarje ekstreme ndryshimeve klimatike dhe pretendojnë se vendi po vuan pasojat e praktikave të papërgjegjshme mjedisore në pjesë të tjera të botës.

Më shumë se 33 milionë njerëz, një në shtatë banorë, u prekën nga shirat e këtij viti dhe afër një milion shtëpi u shkatërruan ose u dëmtuan rëndë, sipas qeverisë.

Në provincën Sind, dhjetëra mijëra njerëz ruralë u strehuan në autostrada të ngritura ose në shina hekurudhore.

Pranë Sukkurit, u ngritën tenda për të strehuar viktimat, të cilat vazhdonin të vinin me varka me ato pak sende që mund të mbanin.

Në veri të Pakistanit, mijëra njerëz që jetonin pranë lumenjve u urdhëruan të evakuoheshin të shtunën.

Në Luginën Swat, e njohur për malet e saj të thyera, shumë lumenj dolën nga brigjet e tyre dhe lanë dhjetëra ndërtesa, përfshirë një hotel me 150 dhoma.

Musoni është thelbësor për ujitjen e plantacioneve dhe rimbushjen e burimeve ujore të nënkontinentit Indian. Por ajo sjell edhe shumë drama dhe shkatërrime.

Të premten, qeveria shpalli gjendjen e jashtëzakonshme dhe mobilizoi ushtrinë për t’u marrë me këtë katastrofë.

Pakistani është veçanërisht i prekshëm ndaj ndryshimeve klimatike. Ajo renditet e teta në mesin e vendeve më të kërcënuara nga ngjarjet ekstreme të motit, sipas një studimi të OJQ-së Germanwatch.

Këto përmbytje ndodhin në një kontekst shumë të ndërlikuar për vendin, ekonomia e të cilit është në rrënim dhe po kalon një krizë të thellë politike, pasi kryeministri Imran Khan u rrëzua në prill me një mocion mosbesimi në Parlament.

 

*TiboNews