Pak orë dhe oksigjeni mbaron. Këta janë personat brenda nëndetëses së zhdukur drejt Titanic

Një eksplorues miliarder britanik është në mesin e pesë personave në bordin e nëndetëses turistike të zhdukur Titanic, diku në thellësi të Oqeanit Atlantik.

Një operacion shpëtimi është duke u zhvilluar në kërkim të anijes, pasi ajo u zhyt në ujë të dielën në mëngjes, dhe anija e saj mbështetëse, akullthyesi kanadez Polar Prince, humbi kontaktin me të rreth një orë e 45 minuta më vonë.

Eksploruesi miliarder britanik Hamish Harding, zhytësi i njohur francez Paul-Henri Nargeolet, themeluesi i OceanGate Expeditions Stockton Rush, biznesmeni pakistanez Shahzada Dawood dhe djali i biznesmenit Sulaiman Dawood dyshohet se janë në bord.

Në një konferencë shtypi të martën pasdite, kapiteni i Rojës Bregdetare të SHBA-së Jamie Frederick konfirmoi se anijes i kanë mbetur “40 deri në 41 orë” furnizim me oksigjen, që do të thotë se pritet të mbarojë deri në orën 5:30 të mëngjesit (10:30 GMT) të enjten.

Ai sugjeroi gjithashtu që zyrtarët nuk e dinë nëse ekuipazhet do të jenë në gjendje të shpëtojnë nëndetësen edhe nëse arrijnë ta gjejnë atë përpara se të mbarojë oksigjeni.

Personat në bord:

Hamish Harding është kryetar i firmës private të avionëve Action Aviation, e cila tha se ai është një nga specialistët e misionit në anijen me pesë persona të OceanGate Expeditions, e raportuar e vonuar të dielën në mbrëmje rreth 435 milje në jug të St John’s, Newfoundland.

Harding, i cili ka udhëtuar më parë në Challenger Deep në fund të oqeanit dhe në “Blue Origin” të Jeff Bezos në hapësirë, shkroi në Facebook të shtunën për të njoftuar se ai po i bashkohej “OceanGate Expeditions” për misionin e saj Titanic këtë javë.

Të hënën ndërsa lajmi për zhytësin e humbur u përhap, Brian Szasz konfirmoi se njerku i tij ishte në bordin e anijes kur ajo u zhduk.

Gjithashtu në nëndetëse është edhe zhytësi francez Paul-Henri Nargeolet, tha për CBC News eksperti i Titanikut, Larry Daley. Nargeolet kaloi 25 vjet në marinën franceze dhe punoi me Daley, i cili është një zhytës me bazë në St John’s, në zhytjen e tij të parë në Titanic 20 vjet më parë.

Biznesmeni pakistanez Shahzada Dawood dhe djali i tij Sulaiman

Shahzada Dawood dhe djali i tij Sulaiman Dawood janë emëruar si dy nga njerëzit e tjerë në nëndetëse në një deklaratë familjare.

Familja Dawood është ndër më të pasurat në Pakistan, por ka lidhje të forta me Britaninë e Madhe.

CEO i OceanGate Expeditions Stockton Rush është në mesin e atyre në bord, konfirmoi kompania të martën pasdite.

Kompania e tij, e cila ofron shërbime zhytëse me ekuipazh për studimin dhe eksploruesit për të udhëtuar në oqean, operon zhytësin që është zhdukur, Titan.

Pas trajnimit si pilot, në biznesin 19-vjeçar Rush u bë piloti më i ri i vlerësuar për transportin e avionëve në botë.

Të tjerët që janë gjetur të sigurt

Ndërkohë, eksplorues të tjerë që ishin pjesë e ekspeditës së Titanikut kanë konfirmuar se janë të sigurt.

Eksploruesi i detit të thellë Rory Golden postoi në Facebook se ai ishte i sigurt dhe falënderoi njerëzit për suportin pasi tha se tani është i përqendruar në ndihmën e “miqve”.

Eksploruesja Renata Rojas gjithashtu postoi foto si pjesë e ekspeditës përpara incidentit të së hënës, me një mik që komentoi se ajo ka folur me të dhe është e sigurt.

OceanGate Expeditions, e cila ofron misione turistike tetë-ditore për të parë rrënojat e Titanikut me një kosto prej 250,000 dollarë për person, konfirmoi të hënën se nëndetësja e saj humbi në det me anëtarët e ekuipazhit në bord.

Titaniku, i operuar nga White Star Line, u mbyt në udhëtimin e tij të parë përtej Oqeanit Atlantik në vitin 1912.

Anija më e madhja në atë kohë – u nis nga Southampton, Britanj, më 10 prill 1912, me më shumë se 2,200 pasagjerë dhe ekuipazh në bord dhe u nis për në qytetin e Nju Jorkut.

Pesë ditë në udhëtimin e tij, Titaniku goditi një ajsberg dhe u fundos në fund të oqeanit. Më shumë se 1500 njerëz vdiqën.

Vitet e fundit, njerëzit kanë bërë lundrime për të vizituar rrënojat që tani shtrihen afërsisht 370 milje larg brigjeve të Newfoundland, Kanada në Oqeanin Atlantic.