Pak ‘fresk’ më në fund, ja si do jetë moti sot

Sipas MeteoAlb:  Do të ketë një tërheqje të kësaj vale si edhe freskim të menjëhershëm të motit. Megjithate, kthjellimet do të jenë dominante deri pasdite kur priten vranësira nëpër të gjithë territorin e vendit, më të dukshme në zonat veri- verilindore dhe pjesërisht në qendër duke rrezikuar rrebeshe të izoluara shiu. Parashikohet që edhe gjatë natës  moti të jetë i qëndrueshëm ku kthjellimet do të mbizotërojnë POR vranësirat mbeten të pranishme në të gjithë vëndin.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie të ndjeshme në vlerat maksimale duke u luhatur nga 17°C deri në 38°C.

Era do te fryjë mesatarsisht me shpejtesi 45 km/h nga drejtimi Verior duke gjeneruar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë.