Oscars me lot dhe emocione, rikrijohet skena e ‘Indiana Jones’ 39 vjet më vonë

Ke Huy Quan dhe Harrison Ford rikrijuan aksidentalisht një nga skenat më prekëse nga Indiana Jones i vitit 1984 dhe Temple of Doom në Oscars të së dielës mbrëma.

Quan, 51 vjeç, luajti rolin e një jetimi të quajtur Short Round në filmin e suksesshëm dhe në një moment të filmit, personazhi titullar i 80-vjeçarit Ford e përqafon ngrohtësisht djalin e ri.

Menjëherë pasi aktori i Han Solo u ngjit në skenën e Dolby Theatre, ai zbuloi se ” Everything Everyëwhere All At Once ” kishte fituar trofeun e lakmuar të filmit më të mirë.

Ndërsa kasti dhe ekipi u ngjitën në skenë, Quan dhe Ford e përqafuan atë, duke bërë krahasime midis momentit prekës të Temple of Doom dhe përqafimit të tyre të fundit, i cili ndodhi 39 vjet më vonë.

Aktori vietnamezo-amerikan Quan ishte vetëm 12 vjeç kur Temple of Doom u shfaq premierë në Londër në vitin 1984 dhe madje takoi Dianën, Princeshën e Uellsit në sheshin Leicester.

Më herët në mbrëmje, ylli fitoi çmimin për aktorin më të mirë në rol dytësor për performancën e tij mbresëlënëse në filmin Everything Everywhere All At Once, i cili u drejtua nga Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert dhe gjithashtu luan rol Michelle Yeoh.

Quan mbajti një fjalim që mbushi sytë e shumë të pranishmëve në lot.

Aktori tha: “Mamaja ime është 84 vjeçe dhe ajo është në shtëpi duke parë. Mami, sapo fitova një Oskar! “Udhëtimi im filloi me një varkë. Kalova një vit në një kamp refugjatësh dhe, disi, përfundova këtu në skenën më të madhe të Hollivudit. Thonë se histori të tilla ndodhin vetëm në filma, dhe nuk mund ta besoj se kjo po më ndodh mua. Kjo është ëndrra amerikane. Gjithçka ia atribuoj dashurisë së jetës sime, gruas sime Echo, e cila muaj pas muaji, vit pas viti për 20 vjet më tha se një ditë, do të vijë koha ime. Ëndrrat janë diçka në të cilën duhet të besoni. Unë pothuajse hoqa dorë nga të miat.”

Fituesi i çmimit Oscar përfundoi fjalimin duke thënë: “Për të gjithë ju atje jashtë, ju lutemi mbani ëndrrat tuaja gjallë. Faleminderit shumë që më mirëpritët. Unë ju dua.’

Dhe pas këtij fjali mi të ndjerë, Twitter u mbush me komente emocionuese.

*Tibo News