OBSH: Numri i viktimave nga tërmeti mund të shkojë në 20 mijë

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se numri i viktimave nga tërmeti në Siri dhe Turqi mund të shkojë në 20,000 në ditët në vijim. Numri i të vdekurve deri më tani është 5021, por pritet të rritet ndërsa ekuipazhet e shpëtimit përpiqen të gjejnë për të mbijetuar.

Pasgoditjet dhe moti i ftohtë i ashpër po pengojnë përpjekjet e tyre, ndërsa mëngjesin e sotëm u dje një tjetër  lëkundje me magnitudë 5.4 ballë.

Më shumë se 20,000 njerëz janë plagosur në vend, sipas Autoritetit të Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë.

Në Siri, ndërtesat që kanë marrë barrën e bombardimeve dhe sulmeve ajrore gjatë një dekade të luftës civile u rrëzuan nga tërmetet, duke kontribuar në numrin e të vdekurve.

M.H/ TiboNews*