Njihuni me fshatrat më të bukur amerikanë

Shtetet e Bashkuara nuk kanë vetëm metropole të zhurmshëm, por më tepër se kaq.

Vendi është i mbushur me komunitete të mrekullueshme që mburren me arkitekturën e veçantë, peizazhet magjepsëse dhe historitë e pasura.

Më poshtë do të gjeni 5 prej tyre.

 

  • Carmel, Kaliforni

Pavarësisht se shtrihet vetëm  në 2,5 kilometra katrorë, ky qytet i vogël është një destinacion i njohur ndërkombëtarisht, kryesisht për shkak të plazheve me rërë të bardhë, butikëve më të mirë dhe shtëpive përrallore.

Ndoshta fama e një prej ish-kryetarëve të saj, Clint Eastwood, meriton gjithashtu një meritë.

Pa marrë parasysh arsyen, kjo komunë 100-vjeçare në brigjet e Kalifornisë vazhdon të befasojë dhe magjepsë.

 

  • Stowe, Vermont

Stowe është mishërimi absolut i fshatit simpatik të New England, një urë e mbuluar, një qendër historike, male të gjelbra dhe një kishë e lezetshme e bardhë.

Ky komunitet dy shekullor është një nga destinacionet më të njohura të skive alpine në lindje të SHBA-së.

Stowe është gjithashtu shtëpia e Trapp Family Lodge, një kompleks hotelesh i themeluar nga familja austriake von Trapp.

Qyteti fitoi njëfarë famë pasi familja fitoi famë në filmin “The Sound of Music”.

 

  • Frankenmuth, Michigan

Frankenmuth nuk ka marrë nofkën Bavaria e vogël e Miçiganit pa asnjë arsye.

Vendi i Oktoberfest-it dhe arkitektura e stilit bavarez e bëjnë Frankenmuth të duket drejtpërdrejt jashtë Gjermanisë.

Për më tepër, dyqani më i madh në botë i Krishtlindjeve mbush qytetin me frymën e festave gjatë gjithë vitit.

 

  • Lake Placid, New York

Lake Placid, New York, gëzon një reputacion që nuk ka nevojë për zbukurim.

Në vitin 1980, ky qytet i vogël priti Lojërat Olimpike Dimërore, duke fituar popullaritet global.

Vendet e saj olimpike vazhdojnë të tërheqin vizitorë dhe atletë kureshtarë.

I vendosur në Adirondacks, Lake Placid është pika fillestare e shtigjeve të shumta të ecjeve që ofrojnë pamje të jashtëzakonshme panoramike.

 

  • Shën Agustini, Florida

Në Shën Augustin, Florida, qytetin më të vjetër të vendit mund të rishikoni mbi 450 vjet histori.

Shën Agustini u themelua nga spanjollët dhe ndërtesat e tij shekullore, oborret e fshehura dhe rrugët me kalldrëm, të përshkuar nga karroca me kuaj, japin një aromë evropiane.

Shtojini këtij peizazhi historik motin e ngrohtë, plazhet dhe energjinë karakteristike të shtetit Sunshine.

 

*Tibo News