Njeriu pas fustanit që tërboi rrjetin akuzohet për vrasje, ja historia

Burri skocez, i cili u bë i famshëm në vitin 2015 për shkak të fustanit viral të vjehrrës, bardh e zi ose ari e bardhë, që ndau internetin, tani akuzohet se ka tentuar të vrasë gruan e tij.

Keir Johnston, 38 vjeç, nga Isle of Colonsay, u paraqit në Gjykatën e Lartë në Glasgow të hënën pasi u akuzua për tentativën për vrasje të gruas së tij, Grace Johnston.

Ai dyshohet se kishte kryer një fushatë 11-vjeçare të akteve të dhunës në familje dhe kontrollit shtrëngues kundër Grace, gjë që supozohet se e çoi në përpjekjen për ta vrarë atë marsin e kaluar duke e shtrirë në tokë dhe duke ia ngjeshur qafën.

Keir mohoi të gjitha akuzat kundër tij, duke përfshirë se ai sulmoi në mënyrë të përsëritur gruan e tij në shtëpinë e tyre përpara se të tundte një thikë dhe të përpiqej ta mbyste atë.

Akuza të tjera që rrjedhin nga incidentet midis prillit 2019 dhe marsit 2022 përfshijnë gjoja shtyrjen e Grace pranë një muri, duke i bërtitur asaj dhe duke i vendosur duart në fyt.

Ai dyshohet se u përpoq të hipte në një automjet në të cilin ajo ishte brenda dhe e goditi atë përmes një dritareje të hapur, si dhe një tjetër incident të supozuar ku Keir e tërhoqi zvarrë gruan nga një pijetore pasi ajo refuzoi të largohej me të.

Keir gjithashtu dyshohet se e izoloi Grace nga miqtë dhe familja e saj, si dhe monitoroi paratë e saj për të vendosur se sa prej tyre mund të kishte akses.

Çifti u bë viral në vitin 2015 pasi shoqja e tyre dhe e ftuara e dasmës, Caitlin McNeill, postoi një foto në Tumblr të një fustani të nënës së Grace, Cecilia Bleasdale, të veshur në dasmën e tyre.

Njerëzit brenda rrethit të ngushtë të Johnstons thanë se fustani dukej blu dhe i zi në foto, ndërsa të tjerët thanë se ishte i bardhë dhe ngjyrë ari.

Debati gjithashtu intrigoi internetin dhe veshja u bë e njohur thjesht si “fustani” ose “fustani që shpërtheu internetin”.

Të famshmit, përfshirë Kim Kardashian, Kanye West, Taylor Swift, Katy Perry dhe Chrissy Teigen, të gjithë u përfshinë në bisedën në internet se si truri i tyre i shfaqi ngjyrat.

Ishte aq e diskutueshme sa Keir, Grace dhe McNeill, madje u shfaqën në “Ellen DeGeneres Show” ku Bleasdale doli me fustanin që ishte me të vërtetë zi dhe blu.

DeGeneres i dhuroi çiftit një çek prej 10,000 dollarësh si dhe një udhëtim në Karaibe.

Çështja për vrasje në tentativë do të marrë një seancë paraprake përpara një gjyqi në vitin 2024.