Njerëzit po i hedhin kripë kafesë dhe ka disa arsye

TikTok duket se tashmë është një nga hapsirat ku po zbulojmë trendet më të fundit. “Trend” nuk nuk përfshin vetëm veshje apo make up, por edhe disa sjellje gati-gati të paimagjinuara më parë, e që tashmë janë shndërruar në virale.

Rasti më i fundit është kafja me kripë. Po! Të njëjtin reagim siç po e bëni ju në këto momente, kanë bërë të gjithë kur e kanë parë se si shefi i kuzhinës Alton Broën e bëri këtë gjë me kafen e tij të mëngjesit.

Ky veprim i tij u përhap me shpejtësi si “kërpudhat pas shiut” dhe është përqafuar nga shumë përdorues të TikTok.

Ekspertja e kafesë, Kate Johnston thotë se kafeja në fakt ka shije më të mirë nëse shtoni pak kripë.

“Nëse kafja që po pini është vërtet e hidhur, kripa është një zgjedhje më e mirë se sheqeri apo ndonjë ëmbëlsues tjetër”, tha ajo për HuffPost . “E bën më të butë, neutralizon shijen shumë të fortë”.

Në vend që të ndryshojë shijet natyrale të kafesë, siç bëjnë qumështi dhe sheqeri, kripa e ruan atë. Në të njëjtën kohë, është një opsion më i shëndetshëm.