Një video se si të mbrohemi nga shpërthimet nukleare?

Zyra e menaxhimit të emergjencave të qytetit të Nju Jorkut është vënë nën shqyrtim për një vendim për të transmetuar një njoftim të shërbimit publik që u ofron banorëve të qytetit këshilla se si të mbijetojnë një sulm me armë bërthamore.

Zyra mbrojti vendimin e saj të mërkurën, duke deklaruar se reklama kishte për qëllim përhapjen e vetëdijes se si të mbijetosh një sulm bërthamor në rast se një armë bërthamore drejtohej në Nju Jork.

“Nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë për qytetin, por ne menduam se ishte e rëndësishme që ne të trajtonim këtë temë,” tha Allison Pennisi, kreu i informacionit publik për Menaxhimin e Emergjencave të NYC.

Reklama prej 90 sekondash, e publikuar në internet nga departamenti të hënën, hapet me një person që thotë: “Pra, ka pasur një sulm bërthamor. Mos më pyet si dhe pse, vetëm dije se na ka goditur.”

Njoftimi befasues pasohet nga tre këshilla: Hyni brenda, qëndroni brenda dhe qëndroni të sintonizuar për më shumë informacion.

Videoja informuese përfundon me prezantuesin që ofron fjalë inkurajuese që disave mund t’i konsiderojnë të papërshtatshme pas një sulmi bërthamor: “Në rregull? Ju mund t’ia dilni.”

Faqja e internetit ready.gov, e cila ofron gjithashtu këshilla për të mbijetuar nga një sulm bërthamor dhe paraqet një imazh kërcënues të një shpërthimi bërthamor si sfond, i bën jehonë shumë prej këtyre sugjerimeve.

Zyrtarët kanë hedhur poshtë sugjerimet se kjo lidhej me shqetësimet e shtuara për rrezikun që paraqitet për një luftë bërthamore midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë pas pushtimit të Ukrainës.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, tha të hënën se qeveria federale nuk ishte e përfshirë në lançimin e reklamës.

Anëtari i Këshillit të Nju Jorkut, Joann Ariola tha se njoftimi i shërbimit publik ishte thjesht një nga shumë reklamat që synojnë të adresojnë shqetësimet e banorëve.

Kryetari i bashkisë së qytetit, Eric Adams, gjithashtu mbrojti vendimin në një konferencë shtypi të martën, duke mohuar se reklama ishte “alarmante”.

Ndërsa Rusia dhe SHBA grindeshin për pushtimin rus të Ukrainës, një debat ka pasuar në lidhje me mundësinë e një lufte bërthamore midis dy superfuqive dhe sa kjo mundësi duhet të ndikojë në mendimin e SHBA-së për mbështetjen e saj për Ukrainën.

Duke pasur parasysh aftësitë shkatërruese të armëve të tilla, edhe një mundësi e vogël për të shpërthyer një konflikt të tillë shihet nga disa si një arsye për përmbajtje serioze dhe kujdes.

Shtetet e armatosura bërthamore shpenzuan më shumë se 82 miliardë dollarë për armë të tilla në vitin 2021, më shumë se gjysma e të cilave u shpenzua nga SHBA.

Shtetet e tjera të armatosura bërthamore përfshijnë Mbretërinë e Bashkuar, Francën, Kinën, Pakistanin, Indinë, Izraelin dhe Korenë e Veriut dhe grupet mbikëqyrëse paralajmërojnë se rezervat globale të armëve bërthamore pritet të rriten.

SHBA hodhi dy bomba atomike në qytetet japoneze Hiroshima dhe Nagasaki në vitin 1945, duke e bërë atë të vetmin vend që ka përdorur armë bërthamore kundër një kombi tjetër.