Një tërmet i fuqishëm prej 7 ballë godet kufirin kinez

Një tërmet prej 7 ballësh ka goditur kufirin mes Kinës dhe Kirgistanit, raportoi më 22 janar Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS), duke paralajmëruar për dëme të mëdha. Tërmeti u regjistrua në orën 02:00, sipas kohës lokale, me një thellësi prej 27 kilometrash. Epiqendra e tërmetit raportohet të jetë në rajonin Ksinjiang të Kinës, 140 kilometra në perëndim të qytetit Aksu. Pak kohë pas dridhjeve të para të tokës, edhe tri tërmete të tjera u regjistruan në këtë zonë, me 5.5, 5.1 dhe 5.0 shkallë të Rihterit.

Televizionet lokale në kryeqytetin indian, Nju Delhi, raportuan se dridhje të fuqishme të tokës janë ndjerë në këtë qytet, që gjendet 1.400 kilometra nga epiqendra e tërmetit.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së se deri më tani nuk është raportuar për ndonjë viktimë në zonat malore dhe rurale që u goditën nga dridhjet e fuqishme të tokës.