Niset anija e parë me grurë nga Ukraina

Anija e parë që do të niset nga Ukraina me eksporte drithërash që nga fillimi i pushtimit rus do të niset të hënën sipas një marrëveshjeje të garantuar të kalimit të sigurt, tha ministria e mbrojtjes e Turqisë, duke shtuar se më shumë do të pasojnë.

Anija Razoni me flamurin e Sierra Leone do të niset nga porti i Odesës për në Liban me ngarkesën e saj të misrit, tha ministria.

Pushtimi rus i Ukrainës më 24 shkurt ka shkaktuar një krizë ushqimore dhe energjetike në mbarë botën që po trondit ekonominë globale. Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar për një krizë globale urie me një “rrezik real” të urisë këtë vit.

Rusia dhe Ukraina përbëjnë gati një të tretën e eksporteve globale të grurit. Por sanksionet perëndimore ndaj Rusisë dhe luftimet përgjatë bregut lindor të Ukrainës kanë penguar anijet me grurë të largohen të sigurta nga portet.

Largimi i Razonit u bë i mundur pasi Moska, Kievi, Ankaraja dhe Kombet e Bashkuara nënshkruan një marrëveshje për eksportin e grurit dhe plehrave në korrik. Marrëveshja synon të lejojë kalimin e sigurt për dërgesat e grurit brenda dhe jashtë Chornomorsk, Odesa dhe portit të Pivdennyi.

“U ra dakord që anija e mallrave me flamurin e Sierra Leone e quajtur Razoni, të nisej nga porti i Odesës në 08:30 të mëngjesit (05:30 GMT) më 1 gusht për të shkuar në Liban,” tha ministria e mbrojtjes e Turqisë.

“Zhvendosja e anijeve të tjera është planifikuar brenda fushëveprimit të korridorit dhe metodës së përcaktuar” si pjesë e marrëveshjes së korrikut.”

Zyrtarët ukrainas kanë thënë se ishin ankoruar 17 anije në portet e Detit të Zi të Ukrainës me gati 600,000 ton ngarkesë. Prej tyre, 16 mbanin drithë ukrainas me një vëllim total prej rreth 580,000 tonësh. Rusia ka mohuar përgjegjësinë për krizën ushqimore, duke fajësuar sanksionet perëndimore për ngadalësimin e eksporteve dhe Ukrainën për minimin e afrimeve në portet e saj.

 

*TiboNews