Nga lëngu i kockave tek lakra. Ç’duhet të konsumoni për shëndetin e trurit dhe memories

A keni pasur ndonjëherë probleme me përqendrimin në punë? Apo ndoshta mezi i mbani mend takimet dhe angazhimet e rëndësishme? Më shpesh sesa jo, kjo ndodh sepse jemi të uritur ose sepse nuk po hamë siç duhet. Nëse dëshironi të përmirësoni këto aspekte të jetës tuaj duke qëndruar të ngopur dhe të kënaqur, këto ushqime të trurit janë ato që duhet të konsumoni për të rritur fokusin dhe kujtesën tuaj.

Boronica

Boronicat janë ëmbëlsirat e natyrës dhe është çudi pse njerëzit nuk hanë më shumë prej tyre! Pavarësisht nga madhësia e tyre dhe shija, boronicat janë mjaft të mira kur bëhet fjalë për shëndetin.

Avokado

Është e vështirë të imagjinohet dikush që urren avokadon. Këto bukuri të gjelbra janë fuqi ushqyese që jo vetëm kanë shije të mrekullueshme, por bëjnë mrekulli për shëndetin tuaj. Të pasura me vitaminë K dhe folate, avokado rrit funksionin njohës duke mbrojtur kundër goditjes në tru dhe duke përmirësuar përqendrimin dhe kujtesën. Nëse jeni të shqetësuar për përmbajtjen e yndyrës në avokado, nuk duhet. Avokadot kanë yndyrna të ngopura, të cilat janë të mira për ju pasi stabilizojnë sheqerin në gjak dhe bëjnë mrekulli për lëkurën. Kjo nuk është e gjitha – jo vetëm që janë të pasura me vitamina B dhe C, avokadot kanë proteinat më të larta dhe përmbajtjen më të ulët të sheqerit nga çdo fdrut tjetër.

Panxhari

Panxhari sigurisht nuk është i preferuari, por kjo mund t’ua ndryshojë mendjen. Panxhari është i mbushur natyrshëm me nitrate që nxisin rrjedhjen e gjakut në tru, që sigurisht është e barabartë me funksionin mendor të shëndetshëm.

Kjo ndodh sepse panxhari është i pasur me nitrate, të cilat kur shndërrohen në oksid nitrik relaksojnë dhe zgjerojnë enët e gjakut. Panxhari është gjithashtu i pasur me vitaminë C, hekur dhe magnez. Ato përmbajnë gjithashtu antioksidantë që ndihmojnë në çlirimin e trupit tuaj nga toksinat, duke reduktuar inflamacionin dhe shanset për t’u prekur nga kanceri. Panxhari dihmon në rritjen e energjisë dhe përmirësimin e performancës së përgjithshme atletike.

Lëngu i kockave

Konsumimi i lëngut të kockave është si të pini një multivitaminë. Është i mbushur me mbi 19 aminoacide thelbësore dhe jo thelbësore, si dhe lëndë ushqyese që mbështesin shëndetin tuaj të tretjes. Si ndikon kjo saktësisht në trurin tuaj? Funksioni i duhur i tretjes dhe imunitetit do të promovojë shëndetin e trurit. Nëse trupi juaj funksionon siç duhet nga brenda, atëherë truri juaj gjithashtu do të thithë më mirë lëndët ushqyese duke arritur rrjedhën e duhur të gjakut. Aminoacidet në lëngun e kockave do të rrisin imunitetin dhe kujtesën. Lëngu i kockave është gjithashtu i pasur me kolagjen i cili është i rëndësishëm për shëndetin tuaj të kyçeve.

Selino

Selino është e pasur me lëndë ushqyese dhe me pak kalori, gjë që e bën atë perfekte për t’u ngrënë nëse dëshironi të ushqeni trupin tuaj, por jo të shtoni peshë. Selino siguron funksionimin e duhur të trurit nëpërmjet mënyrave të shumta që ndihmon funksionet e brendshme të trupit. Mënyra më e dukshme që selinoja arrin funksionin e shëndetshëm të trurit është nëpërmjet vetive të saj anti-inflamatore. Selino është e mbushur me antioksidantë dhe polisaharide që janë lëndë ushqyese kryesore për të luftuar inflamacionin. Inflamacioni kronik është rezultat i një morie problemesh shëndetësore si kanceri, sëmundjet e zemrës, artriti, si dhe një sërë infeksionesh.

Çokollata e zezë

Adhuruesit e çokollatës kanë një arsye për t’u gëzuar! Çokollata e zezë dihet se mbështet funksionin e shëndetshëm njohës përmes sasisë së bollshme të flavonolit, të cilat janë antioksidantë aktivë që luftojnë inflamacionin dhe radikalet e lira. Për këtë arsye, çokollata e zezë nxit qarkullimin e shëndetshëm të gjakut në tru, duke reduktuar shanset për të zhvilluar demencë ose për të pësuar goditje në tru. Çokollata e zezë është veçanërisht e dobishme për të moshuarit, funksioni njohës i të cilëve është më i rrezikuar. Kur themi çokollatë e zezë, ne po flasim për çokollatë që është të paktën 70% ose më e lartë në përmbajtje kakao. Çdo gjë më e lehtë nuk është ndoshta zgjidhja më e shëndetshme sepse ato përmbajnë aditivë të tjerë.

Vaj ulliri ekstra i virgjër

Vaji ekstra i virgjër i ullirit është një nga produktet më të mira për trurin sepse përmban antioksidantë të njohur si polifenole. Truri ynë përbëhet kryesisht nga acide yndyrore, gjë që i bën ato thelbësore për kryerjen e detyrave, rregullimin e humorit dhe të menduarit. Për fat të mirë, vaji i ullirit është plot me acide yndyrore ndërsa polifenolet ndihmojnë në luftimin e çështjeve njohëse të lidhura me moshën. Gjithashtu ka efekte balancuese të hormoneve, anti-inflamatore, të cilat ndihmojnë në luftimin e çrregullimeve të humorit dhe depresionit, i cili ndonjëherë është pasojë e dietave me pak yndyrë. Nëse dëshironi të mbështesni trurin tuaj, sigurohuni që të gjeni mënyra për ta konsumuar atë të ftohtë, pasi gatimi me vajin e ullirit heq shumicën e përfitimeve të tij.

Veza

Nuk ka asgjë si veza. Por njerëzit e ndërgjegjshëm për shëndetin zakonisht hanë të bardhën, gjë që në fakt është e panevojshme. Shumë njerëz i shohin të verdhat e vezëve si pjesë jo të shëndetshme të vezës dhe zakonisht e lënë jashtë për shqetësimet e kolesterolit të lartë. Por të hidhni të verdhat e vezës mund të jetë një gabim! Të verdhat e vezëve janë thelbësore për shëndetin kognitiv dhe ja pse. Të verdhat janë të pasura me koline, e cila është një makronutrient që është thelbësor për zhvillimin e trurit, funksionin nervor dhe funksione të tjera të rëndësishme trupore. Për shkak se kolina në të verdhat e vezëve mbështet zhvillimin e trurit, nutricionistët thonë se gratë shtatzëna duhet të fillojnë të hanë të verdhat e vezëve.

Kamomili

Kamomili është një barishte e mrekullueshme që është përdorur për gati 5000 vjet për të ndihmuar një sërë problemesh shëndetësore. Kamomili përmban antioksidantë që luftojnë sëmundjet si terpenoidet dhe flavonoidet, të cilët janë të njohur për vetitë e tyre natyrale kuruese.

Kamomili konsumohet kryesisht si çaj. Dihet se çaji i kamomilit është relaksues dhe qetësues, gjë që e bën atë produktin e përsosur të gjumit. Kamomili ju ndihmon të bëni një gjumë më të mirë, gjë që në fund të fundit ndihmon funksionin tuaj njohës gjatë ditës. Kamomili shërben gjithashtu si një ilaç natyral për ankthin dhe depresionin për shkak të vetive të tij kundër stresit për shkak të mënyrës se si aroma e tij përcillet drejtpërdrejt në tru.

Pomodorini

Domatet e vogla ose pomodorinit janë të shkëlqyera në promovimin e funksionit të duhur njohës, duke luftuar gjithashtu depresionin. Domatet e vogla dhe perime të tjera të kuqe të ndezura ose portokalli marrin ngjyrimin e tyre nga një pigment organik i quajtur karotenoid. Karotenoidet dihet se rrisin funksionin njohës dhe mbështesin kujtesën në planin afatgjatë. Domatet pomodorini përmbajnë gjithashtu likopen. Likopeni është anti-inflamator i cili mund të parandalojë inflamacionin që shkakton depresion.

Salmoni

Salmoni është i pasur me acide yndyrore omega-3, të cilat shërbejnë për një sërë përfitimesh shëndetësore. Në lidhje me shëndetin e trurit, omega-3 në salmon ndihmojnë trurin tuaj të funksionojë në mënyrën më efikase të mundshme dhe të përmirësojë kujtesën. Kjo mund të ndihmojë në parandalimin e ADHD-së tek fëmijët dhe në afat të gjatë mund të parandalojë sëmundjet e Alzheimerit dhe Parkinsonit. Salmoni gjithashtu përmban nivele të konsiderueshme të vitaminave A dhe D, të cilat jo vetëm që veprojnë si antidepresantë, por gjithashtu parandalojnë dëmtimet e lidhura me moshën në sistemin nervor.

Arrat

Një arrë mund të bëjë mrekulli për mendjen! Ashtu si salmoni, arrat janë gjithashtu plot me omega-3, si dhe me antioksidantë, vitamina dhe minerale. Kjo i bën arrat një superushqim që mbështet kujtesën, përpunimin e mendimit dhe lufton depresionin. Studimet kanë treguar se nivelet e ulëta të omega-3 janë faktorë të çrregullimeve të sjelljes dhe njohjes, siç është depresioni, kështu që arrat janë një mënyrë krejtësisht e natyrshme për të parandaluar që ato të ndodhin. Të njëjtat studime vërtetuan se ata që vuajnë nga çrregullimet e humorit për shkak të mungesës së omega-3 vuajnë në mënyrë të pashmangshme edhe nga rënia e aftësive njohëse.

Shafrani

Ju mund ta keni parë shafranin e Indisë të shfaqet si një trend aktual dietik – dhe me arsye! Shafrani i Indisë është një erëz që do të dëshironi ta përfshini në dietën tuaj sapo të zbuloni përfitimet e shumta shëndetësore që ofron. Për sa i përket shëndetit tuaj kognitiv, shafrani i Indisë mund të rrisë marrjen e oksigjenit nga truri, i cili jo vetëm që ju mban vigjilent, por gjithashtu ndihmon për të përpunuar qartë informacionin tuaj. Kjo për shkak se shafrani i Indisë përmban një përbërës kimik të quajtur kurkumin, i cili është një agjent i fuqishëm anti-inflamator. Studimet kanë treguar se kurkumina është po aq efektive sa Prozac, kështu që nga erëza mund të përfitojnë edhe ata që vuajnë nga depresioni.

Spinaqi

Ka një arsye pse spinaqi është gjithmonë në listën e ushqimeve për të ngrënë për dieta të shëndetshme. E gjelbra me gjethe është një nga ushqimet më të pasura me lëndë ushqyese që ekziston. Spinaqi jo vetëm që mund të bëjë mrekulli për trupin, por imagjinoni se çfarë mund të bëjë për mendjen tuaj! Dihet se spinaqi ngadalëson procesin e plakjes, i cili nga ana tjetër mbron trurin nga sëmundjet që lidhen me moshën. Disa studime kanë zbuluar se spinaqi madje ka aftësinë të ndryshojë dëmtimet ekzistuese në korteksin cerebral të atyre që kanë pësuar më parë një goditje në tru. Vetitë anti-inflamatore dhe antioksidante të spinaqit dihet gjithashtu se lehtësojnë stresorët që shkaktojnë një rënie në aftësitë njohëse dhe motorike.

Rozmarina

Rozmarina është një barishte që mund të bëjë mrekulli për shëndetin e trurit. Rozmarina përmban acid karnozik, i cili në fund mbron trurin tuaj nga neurodegjenerimi. Acidi karnozik ndihmon të luftojë radikalet e lira kimike, të cilat ndikojnë në shkaktimin e Alzheimerit dhe goditjeve në tru. Rozmarina si vaj esencial gjithashtu mund të përmirësojë kujtesën tuaj. Kur përdoret në aromaterapi, vaji esencial i rozmarinës i ndihmon njerëzit të bëhen më vigjilentë dhe përmirëson cilësinë e kujtesës tuaj. Gjithashtu ka qenë i njohur për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjes së Alzheimerit.

Lakra

Lakra jeshile është një tjetër product me gjethe që shpesh paraqitet në dietat e shëndetshme. Lakra jeshile është e mrekullueshme për sallata, por gjithashtu ka vendin e saj në një shumëllojshmëri smoothie, shake dhe lëngje. Lakra jeshile është e pasur me vitamina K, A dhe C, e cila e kombinuar me lëndët ushqyese të tjera ka veti të shkëlqyera anti-inflamatore dhe antioksiduese. Gratë shtatzëna mund të rrisin marrjen e lakrës jeshile, pasi dihet se nxit zhvillimin e trurit të foshnjave, veçanërisht në mitër. Kjo për shkak se lakra jeshile përmban një sasi të konsiderueshme folati, e cila parandalon defektet e lindjes dhe mbështet zhvillimin e duhur të fytyrës dhe zemrës së foshnjës.

Kokosi

Nëse nuk jeni të vetëdijshëm për përfitimet e shumta që ka vaji i kokosit, atëherë përgatituni. Për shëndetin e trurit, në veçanti, vaji i kokosit përmban një përbërje të quajtur MCT, e cila do të thotë trigliceride. Kur MCT tretet, mëlçia krijon ketone që veprojnë si energji lehtësisht e arritshme për trurin tuaj. Truri krijon insulinën e vet për fuqinë e qelizave të trurit, por ky nuk është rasti për pacientët me Alzheimer. Truri i prekur nga Alzheimer nuk mund të prodhojë insulinën e vet, kështu që ketonet e krijuara nga MCT në vajin e kokosit mund të ndihmojnë në riparimin e funksionit të trurit.

Brokoli

Kombinuar me kolinën, nivelet e larta të vitaminës K në brokol bëjnë mrekulli për mendjen dhe e mbajnë kujtesën tuaj të mprehtë. Kjo për shkak se vitamina K është thelbësore në parandalimin e mpiksjes së gjakut, gjë që zvogëlon shanset për të pasur një goditje. Dhe në rast se nuk e dinit, vetëm një filxhan brokoli arrin në 150% të marrjes së rekomanduar ditore të vitaminës C, kështu që mendoni mirë.

*Tibo News