Nga Biden te Blinken, lista e sanksioneve të Rusisë për zyrtarët perëndimorë

Rusia ka vendosur sanksione kundër presidentit amerikan Joe Biden, djalit të tij, Sekretarit të Shtetit Antony Blinken, zyrtarëve të tjerë amerikanë dhe individëve të lidhur me ta, njoftoi ministria e Jashtme ruse. Në deklatarë thuhej se kjo masë është pasojë e politikës jashtëzakonisht rusofob të ndjekur nga administrata aktuale e SHBA.

Ministria tha se do të preken edhe zyrtarë të tjerë amerikanë. Kjo lëvizje vjen pas sanksioneve që Perëndimi i ka vendosur Rusisë. Që me nisjen e pushtimit rus të Ukrainës, SHBA ka vendosur sanksione ndaj Putinit, zyrtarëve, dhe oligarkëve rus, si edhe sanksione të drejtpërdrejta ndaj Rusisë, kryesisht të karakterit ekonomik.

Lista e zyrtarëve të sanksionuar nga Rusia:

Presidenti i SHBA Joe Biden

Sekretari i Shtetit Antony Blinken

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin

Kryetari i Shefave të Përbashkët të Shtabit Gjeneral Mark Milley

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jacob Sullivan

Drejtori i CIA-s, William Burns

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki

Daleep Singh, zëvendës këshilltar i Bidenit për sigurinë kombëtare për ekonominë ndërkombëtare

Administratorja e Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar, Samantha Poëer

Djali i Presidentit Biden, Hunter Biden

Ish-sekretarja e shtetit Hillary Clinton

Zëvendës Sekretari i Thesarit Wally Adeyemo

Reta Jo Lewis, presidente dhe kryetare e bordit të drejtorëve të Bankës së Eksport-Importit