Neymar në Ligën Pro Saudite, shpërthejnë memet si e pret Ronaldo

Neymar ka mbërritur në Arabinë Saudite pasi ra dakord për një marrëveshje për të kaluar nga skuadra franceze Paris Saint-Germain në Ligën Pro Saudite.

Sulmuesi u ul në Aeroportin Ndërkombëtar King Khalid të Riadit pasi u nis nga PSG për t’u bashkuar me Al Hilal. Me të mbërritur, ai vuri një shall të Al Hilal rreth shpatullave të tij ndërsa u përshëndet dhe iu dha një buqetë me lule nga mikpritësit e tij.

Neymar ra dakord për një marrëveshje prej 86.3 milionë paund për t’u bashkuar me Ligën Pro Saudite në fillim të këtij muaji, duke i shtuar listës së emrave të mëdhenj që do të largohen nga Evropa për në kompeticionin arab të paguar jashtëzakonisht mirë.

Ai kaloi disa kohë duke nënshkruar autografe për tifozët ndërsa kalonte nëpër aeroport. Braziliani do të marrë në shtëpi 129.2 milion paund në vit në Arabinë Saudite, sipas Sky Sports Neës – gjashtë herë më shumë se shuma që fitoi në PSG.

Cristiano Ronaldo, Karim Benzema, Jordan Henderson dhe Sadio Mane janë ndër yjet e futbollit që kanë bërë gjithashtu lëvizjen në Ligën Profesionale të Arabisë Saudite.” Besoj se Cristiano Ronaldo e filloi të gjithë këtë dhe të gjithë e quajtën ‘të çmendur’. Sot e shihni ligën të rritet gjithnjë e më shumë”, tha Neymar në intervistën e tij të parë pas transferimit të mërkurën.

“Është emocionuese, takimi me lojtarë me cilësi të lartë në skuadrat e tjera të emocionon dhe të motivon për të luajtur edhe më mirë”.

Neymar fitoi pesë tituj të ligës gjatë kohës së tij në Francë me PSG-në, por nuk arriti të sjellë Champions League në Paris, pavarësisht se arriti në finale në 2019-2020. Ai më parë ka fituar Champions League me Barcelonën në 2014-15.

Pavarësisht se është një nga lojtarët më të talentuar në botë, ai gjithashtu ka dështuar deri më tani të fitojë nderime të mëdha me Brazilin dhe koha e tij në PSG u ndërpre nga lëndimet dhe polemika jashtë fushës.

Largimi i tij është parë si përfundimi i një epoke të nënshkrimeve të superyjeve të futbollit nga PSG, me Lionel Messin gjithashtu që u largua këtë verë për të luajtur për Inter Miami në SHBA.

Megjithatë, pavarësisht ofertës rekord nga Arabia Saudite në fillim të kësaj vere, ylli francez Kylian Mbappe pritet të qëndrojë në Paris.

Klubi i ri i Neymar, Al Hilal, është një nga katër klubet saudite që janë shtetëzuar nga Fondi Shtetëror i Investimeve Publike (PIF), i cili pretendon asete prej rreth 550 miliardë paundësh.

Ato përfshijnë serinë LIV Golf që sfidoi PGA Tour përpara se të dy organizatat të binin dakord të bashkonin forcat.

PIF kryesohet nga Princi i Kurorës Saudite Mohammed bin Salman, ambiciet e të cilit në sportet globale janë bërë një politikë nënshkrimi.