Në mes të luftës ruse, vizita e Zelenskyt forcon lidhjet Ukrainë-Poloni

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mori premtime të reja për bashkëpunim më të thellë ushtarak dhe ekonomik në një vizitë shtetërore në Poloni, ndërsa fqinjët kërkuan të krijonin një marrëdhënie më të ngushtë në kundërshtim me luftën në shkallë të plotë të Rusisë kundër Kievit që ka riformuar aleancat ndërkombëtare.

Presidenti polak Andrzej Duda tha se Polonia i ka ofruar Ukrainës katër avionë luftarakë MiG-29 të projektuar nga sovjetikët për ta ndihmuar atë të mposht sulmin e Kremlinit. Sakaq, “katër të tjera janë në proces dorëzimi dhe gjashtë janë duke u përgatitur për t’u dërguar”, tha ai.

Nga ana tjetër, Zelenskyy tha se qeveria e tij do t’u “japë një mirëseardhje të përzemërt” bizneseve polake që kërkojnë të ndihmojnë rindërtimin e Ukrainës të pasluftës, një proces që sipas Bankës Botërore mund të kushtojë 411 miliardë dollarë. Ai u takua më vonë me kryeministrin Mateusz Morawiecki dhe nënshkroi marrëveshje për zhvillimin e infrastrukturës ukrainase që hap një derë për qindra kompani polake.

Ish-sateliti sovjetik që tani është anëtar i Bashkimit Evropian dhe NATO-s, edhe pse ndihet tepër i kërcënuar nga Rusia, ka qenë një avokat kryesor për ndihmën ndaj Kievit. Zelenskyy tha se vendet nënshkruan një paketë të re mbrojtëse për dërgimin e armatimit polak. “Ata gjithashtu do të krijojnë fabrika të përbashkëta prodhimi për armë dhe municione”, tha ai.

Morawiecki tha se vizita e Zelenskyy ishte “jashtëzakonisht e rëndësishme sepse ne po formojmë tablonë e Evropës për të ardhmen. Kremlini dhe Putini, Moska donin t’i jepej fund Ukrainës, por sot mund të shohim se kjo luftë nis fundin e një Rusie agresive, të Rusisë që ne njohim dhe (shënon) fillimin e një Evrope krejtësisht të re. Ky është fillimi i një Evrope krejtësisht të re.”

Më parë, Zelenskyy dhe Duda thanë se donin të linin pas çdo debat të epokës së Luftës së Dytë Botërore që vazhdonte në Ukrainë dhe Poloni.

“Nuk ka tema tabu mes nesh,” tha Duda. “Ka ende plagë të hapura në kujtesën e shumë njerëzve.”

Ishte gjithashtu hera e parë që Zelensky dhe zonja e parë Olena Zelenska udhëtonin jashtë së bashku që nga fillimi i luftës në shkurt 2022, tha Marcin Przydacz, kreu i zyrës së politikës së jashtme të Duda.

Duda i dha Zelenskyt çmimin më të vjetër dhe më të lartë civil të Polonisë, “Urdhrin e Shqiponjës së Bardhë”.

Vizita e udhëheqësit ukrainas në Poloni nënvizoi rolin në rritje të kombit të Evropës Qendrore në një rend të ri ndërkombëtar sigurie që ka dalë nga lufta. Polonia po kërkon të modernizojë ushtrinë e saj duke blerë tanke dhe pajisje të tjera nga prodhuesit amerikanë dhe koreano-jugorë. SHBA-të kanë forcuar gjithashtu praninë e tyre ushtarake në Poloni.

Zelenskyy po takohej gjithashtu me ukrainasit që kanë ikur në Poloni. Më shumë se 1.5 milionë ukrainas janë regjistruar në qeverinë polake që nga fillimi i luftës. Po ashtu, vlen të theksohet se vizita e Zelenskyt vjen në një kohë delikate, me fermerët polakë gjithnjë e më të zemëruar sepse gruri ukrainas që ka hyrë në vend ka krijuar një tepri, duke shkaktuar rënien e çmimeve.