Në kërkim të të mbijetuarve nga avioni i rrëzuar në Kinë

Ekipet e shpëtimit në Kinë po pastrojnë mbetjet e një aksidenti katastrofik avioni në provincën jugore Guangxi, duke kërkuar për të mbijetuar, por deri më tani pa asnjë shenjë shprese.

Ishin 132 persona në bord kur avioni u rrëzua një ditë më parë, një fluturim i China Eastern Airlines nga Kunming në Guangzhou që papritur u rrëzua në male.

Është përplasja e parë e avionit komercial në Kinë që nga viti 2010 dhe hetuesit tani po kërkojnë për regjistruesit e fluturimit të avionit Boeing 737-800 për të kuptuar se çfarë shkoi keq.

Të afërmit dhe kolegët e pasagjerëve të fluturimit u mblodhën në Aeroportin Ndërkombëtar Baiyun të Guangzhou të hënën duke pritur për ndonjë lajm.

Media shtetërore raportoi se China Eastern dhe dy nga filialet e saj kanë ndalur flotën e tyre të avionëve 737-800, ndërsa linjat e tjera ajrore kineze ende nuk e kanë bërë këtë, sipas të dhënave të aviacionit Flight Master.

Fluturimi i së hënës mori një kthesë katastrofike kur normalisht do të fillonte zbritjen përpara se të ulej në aeroport edhe pse dështimet mekanike të avionët modernë komercialë janë të rralla në këto lartësi.