Ne jemi ish modelet e Victoria’s Secret dhe ato që keni parë janë Fake!

Erdhi koha e nxjerrjes së “sekreteve”.

Jasmine Tookes, 32 vjeç dhe Josephine Skriver, 30 vjeç, zbukuruan katalogët e Victoria’s Secret për vite me radhë – por edhe ata nuk mund ta njihnin veten ashtu si janë reklamuar.

Së fundmi, dy modelet folën hapjr në podcastin Real Pod për përvojat e tyre si engjëj të Victoria’s Secret, duke u thelluar në realitetin e industrisë dhe rolin e mediave sociale në vërtetimin e fantazisë.

Kur u pyetën nëse e kuptonin ndikimin e tyre në gratë e tjera dhe shoqërinë në këtë moment, Skriver u përgjigj: “Ishte një kohë e çuditshme, sepse e kuptoni se po të shikonin një numër i madh njerëzish.”

“Por ne nënshkruam me VS pikërisht kur shpërtheu edhe media sociale, kështu që ishte ky kombinim i të gjithëve që do t’ju njohin për këtë anë magjepsëse, sikur duhen dy orë e gjysmë për të rregulluar flokët dhe grimin, trajnerë personalë, e gjithë kjo situatë. Megjithatë, ju tani keni aftësinë për t’i marrë ato që në prapaskenë dhe për t’u treguar njerëzve realitetin, “shtoi ajo.

Skriver, e cila vjen nga Danimarka, vuri në dukje se ndihej sikur njerëzit u fiksuan pas tyre dhe çdo detaj të jetës së tyre brenda natës për shkak të mediave sociale.

“Sikur ata donin të dinin se çfarë lloj paste dhëmbësh perdor dhe unë u thashë: “Vërtet? Kjo duket thjesht e mërzitshme’”, kujton ajo.

Ajo tha se donte të tregonte në rrjetet sociale se sa kohë dhe përpjekje u kushtuan për të ruajtur figurën e saj dhe për të qenë modele, edhe pse publiku supozoi se gjithçka ishte kaq e lehtë.

Tookes pranoi se ajo ende lexon komente në Instagram “çdo ditë” nga fansat që pretendojnë se ajo është “gjithmonë kaq e mirë” dhe “aq perfekte”, por thekson se Instagram është vetëm një version i saj.

“Nëse më shihni duke u zgjuar në mëngjes në shtëpinë time, në mes të ditës, duke ecur me njolla në rroba nga fëmija, pa grim, kjo është jeta ime e vërtetë”, tha Tookes, e cila lindi një vajzë në shkurt.

Ndërsa biseda vazhdoi, Skriver rrëfeu se përfshirja plotësisht në botën e modelimit e bëri atë të supozonte se të gjithë e dinin që imazhet ishin “të gjitha false”, duke shfaqur një model grimi edhe në trup të retushuara deri në pikën ku modelet mezi ngjanin me veten e tyre.

Tookes ra dakord, duke shpjeguar se njerëzit që nuk e kuptojnë se sa të redaktuara ishin fotot “është kaq e çmendur sepse për mua është kaq e qartë kur shikon prapa në fushatat tona të vjetra të VS”.

Skriver shkoi aq larg sa tha se të panjohurit dhe ata më të afërt me të nuk mundën ta njihnin në disa foto.

“Unë do të qëndroja pranë tabelave të mëdha në rrugë dhe mund të qëndroja atje për 30 minuta dhe asnjë person i vetëm nuk mund të bënte lidhjen se do isha unë ajo në foto”.