Ndihmat në Pakistan, përmbytjet shkaktojnë më shumë se 200 viktima

Avionët që transportojnë furnizime të freskëta po kalojnë nëpër një urë ajrore humanitare drejt Pakistanit të shkatërruar nga përmbytjet, ndërsa numri i të vdekurve ka shkuar në 1200, thanë zyrtarët të premten, me familjet dhe fëmijët në rrezik të veçantë nga sëmundjet dhe të pastrehët.

Fluturimi i nëntë nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe i pari nga Uzbekistani ishin të fundit që u ulën në Islamabad gjatë natës pasi një operacion shpëtimi i mbështetur nga ushtria diku tjetër në vend arriti më shumë nga 3 milionë njerëz të prekur nga fatkeqësia.

Dy aeroplanë të tjerë nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Katari me ndihma do të mbërrijnë në Pakistan më vonë të premten dhe një tren turk që transportonte mallra ndihme për viktimat e përmbytjeve ishte rrugës për në vendin e varfër, sipas Ministrisë së Jashtme.

Zyrtarë dhe ekspertë të shumtë kanë fajësuar ndryshimet klimatike për musonin dhe përmbytjet e pazakonta, duke përfshirë Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres, i cili në fillim të kësaj jave i bëri thirrje botës të ndalojë “ecjen në gjumë” përmes krizës vdekjeprurëse.

Guterres do të vizitojë Pakistanin më 9 shtator për të vizituar zonat e goditura nga përmbytjet dhe për t’u takuar me zyrtarë.

Sipas vlerësimeve fillestare të qeverisë, shkatërrimi ka shkaktuar dëme prej 10 miliardë dollarësh.

Në fillim të kësaj jave, Kombet e Bashkuara dhe Pakistani lëshuan së bashku një apel për 160 milionë dollarë fonde emergjente për të ndihmuar 3.3 milionë njerëzit e prekur nga përmbytjet, të cilat kanë dëmtuar mbi 1 milion shtëpi.

Agjencia e OKB-së për refugjatët tha të premten se ndërsa përgjigja ndaj apelit ishte “shumë inkurajuese”, nevojitet më shumë ndihmë.

Zëdhënësi i UNHCR-së, Matthew Saltmarsh tha se ata po lironin shpejt tendat, si dhe batanije, çarçafë plastike, kova dhe sende të tjera shtëpiake për viktimat e përmbytjeve. “Shkalla e shkatërrimit me të cilën përballen njerëzit është e paimagjinueshme,” tha ai.

Avionët sollën ushqime shtesë, ilaçe dhe tenda. Kryeministri pakistanez Shahbaz Sharif kishte planifikuar të udhëtonte në Emiratet e Bashkuara Arabe të shtunën, por ai e shtyu udhëtimin për të vizituar zonat e goditura nga përmbytjet në shtëpi.

Deri më tani, Pakistani ka marrë ndihmë nga Kina, Arabia Saudite, Katari, Turqia, Uzbekistani, Emiratet e Bashkuara Arabe. dhe disa vende të tjera.

Kreu i Komandës Qendrore të Ushtrisë Amerikane, gjenerali Michael Kurilla, telefonoi të premten shefin e shtabit të ushtrisë pakistaneze, gjeneralin Qamar Javed Bajwa, duke i shprehur ngushëllimet e tij. Komanda Qendrore tha se do të dërgojë një ekip vlerësimi në Islamabad për të parë se çfarë mbështetje mund të ofrojë.

Shtetet e Bashkuara njoftuan 30 milionë dollarë ndihmë për viktimat e përmbytjeve në fillim të kësaj jave.

Sipas shkencëtarëve dhe ekspertëve, që nga viti 1959, Pakistani ka emetuar më pak se gjysmën e 1 për qind të dioksidit të karbonit që kap nxehtësinë në botë, krahasuar me 21.5 për qind nga Shtetet e Bashkuara dhe 16.4 për qind nga Kina. Zyrtarët dhe ekspertët pakistanezë thonë se ka pasur një rritje prej 400 për qind të reshjeve mesatare në disa pjesë të vendit, gjë që çoi në përmbytjet ekstreme.

Ammar Malik, një shkencëtar kërkimor në AidData, një laborator kërkimor në Kolegjin e William & Mary në Shtetet e Bashkuara, tha se ngrohja globale i kishte përkeqësuar përmbytjet në dy mënyra, duke përshpejtuar musonin vjetor dhe duke përshpejtuar shkrirjen e akullnajave gjatë verës.

“Parashikueshmëria e sistemeve të motit varet nga ekuilibri delikat i kushteve klimatike në bazë të tyre. Çdo parregullsi, të tilla si temperaturat më të larta se normale për shkak të ndryshimeve klimatike, mund të prishin këtë ekuilibër dhe të shkaktojnë anomali në modelet e motit”, tha ai.

Të premten, autoritetet po paralajmëruan njerëzit në rrethin e Dadu në provincën jugore Sindh që të lëvizin në vende më të sigurta përpara përmbytjeve nga lumi i fryrë Indus që pritet të godasë rajonin këtë javë.

Në maj, disa pjesë të Sindhit ishin vendi më i nxehtë në Pakistan. Tani njerëzit po përballen me përmbytjet atje që kanë shkaktuar një shpërthim të sëmundjeve që vijnë nga uji. Megjithëse ujërat e përmbytjeve vazhduan të zvogëloheshin në pjesën më të madhe të vendit, shumë rrethe në Sindh mbetën nën ujë.

Farah Naureen, drejtoresha për Pakistanin në agjencinë ndërkombëtare të ndihmës Mercy Corps, tha për Associated Press se rreth 73,000 gra do të lindin brenda muajit të ardhshëm dhe atyre u nevojiteshin shoqërues të aftë të lindjes, privatësi dhe lehtësira të lindjes.

Ushtria tha se shpëtimtarët, të mbështetur nga trupat, rifilluan operacionet herët të premten. Ata po përdorin varka dhe helikopterë për të evakuuar njerëzit nga rajonet e largëta dhe për të ofruar ndihma.

Që nga mesi i qershorit, përmbytjet kanë vrarë gjithashtu më shumë se 700,000 dhi, lopë dhe buallicë dhe kanë dëmtuar të korrat. Qeveria e Pakistanit është detyruar të importojë perime për të shmangur mungesat. Pakistani është gjithashtu në kontakt me Rusinë për të importuar grurë.

 

*TiboNews