Ndërron jetë ylli i ‘Friends’, Matthew Perry

Aktori amerikan Matthew Perry, i njohur më së miri për rolin e Chandler Bing-ut në filmin hit të viteve ’90, Friends, ka vdekur në moshën 54-vjeçare.

Aktori u gjet i pajetë në shtëpinë e tij në Los Anxhelos, kanë treguar burime policore për mediat amerikane.

‘Friends’ u transmetua nga viti 1994 deri në vitin 2004. Episodi i tij i fundit u shikua nga 52.5 milionë në SHBA, duke e bërë atë episodin më të ndjekur televiziv të viteve 2000.

LA Times dhe TMZ, të cilat fillimisht raportuan se Perry kishte vdekur, thanë se aktori u gjet i pavetëdijshëm në një vaskë me ujë në shtëpinë e tij.

I lindur në Massachusetts në vitin 1969, Perry u rrit në Otava, Kanada, ku ndoqi shkollën fillore me Justin Trudeau, i cili më vonë u bë kryeministër kanadez.

Udhëheqësi i Kanadasë shkroi në X: “Vdekja e Matthew Perry është tronditëse dhe e trishtueshme. Nuk do t’i harroj kurrë lojërat në oborr të shkollës që luanim dhe e di që njerëzit në mbarë botën nuk do ta harrojnë kurrë gëzimin që ai u solli. Faleminderit për të gjithë të qeshurat, Matthew. Ti ishe i dashur – dhe do të na mungosh.”

Perry u transferua në Los Angeles kur ishte adoleshent. Ai luajti si Chazz Russell në Boys Will Be Boys dhe gjithashtu pati role në shfaqje duke përfshirë ‘Growing Pains’.

Por ai u bë një yll ndërkombëtar me Friends, një shfaqje mbi jetën e gjashtë njujorkezëve.

Komedia, në të cilën luajtën bashkë me të, Jennifer Aniston, Courteney Cox, David Schwimmer, Matt LeBlanc dhe Lisa Kudrow, u bë një nga shfaqjet më të suksesshme të të gjitha kohërave.

Perry luajti si Chandler Bing, i ngathët, i famshëm për veshjet e tij sarkastike dhe sjelljen e tij fëminore me shokun e dhomës Joey Tribbiani. Roli i dha atij një nominim për Emmy në vitin 2002.

Por, ndërsa ishte në kulmin e famës së tij, Perry po luftonte me varësinë ndaj ilaçeve kundër dhimbjeve dhe alkoolit, dhe ndoqi klinikat e rehabilitimit në shumë raste.

Në vitin 2016, ai i tha BBC Radio 2 se nuk i kujtohej tre vjet filmime gjatë filmit Friends, për shkak të pijeve dhe drogës. Perry përjetoi probleme shëndetësore, duke përfshirë një  problem të zorrës së trashë’ në vitin 2018 për shkak të përdorimit të drogës, e cila kërkonte disa operacione.

Perry u shfaq gjithashtu në disa filma, duke përfshirë Fools Rush In, Almost Heroes dhe Whole Nine Yards – por kurrë nuk gjeti një projekt ekrani që të përputhej me suksesin dhe famën e madhe që gjeti në Friends.

Puna e tij e mëvonshme televizive, megjithatë, arriti njëfarë vlerësimi. Roli i tij si këshilltar i Shtëpisë së Bardhë, Joe Quincy në filmin The West Wing të Aaron Sorkin, i dha atij dy nominime për Emmy për aktor të shquar të ftuar në një seri dramatike në 2003 dhe 2004. Ai luajti rolin kryesor në serialin e mëvonshëm të Sorkin, Studio 60 On The Sunset Strip. më pas shkroi dhe prodhoi shfaqjen e tij të quajtur Mr Sunshine në të cilën ai gjithashtu luajti personazhin kryesor.

Projekti i tij i fundit i rëndësishëm televiziv përveç ribashkimit të Friends ishte një rifillim televiziv i ‘Strange Couple’ , i cili zgjati në ekranet amerikane për tre sezone.