Ndërron jetë Gorbachev. Pse shumë rusë nuk e falën ish-udhëheqësin sovjetik?

Mikhail Gorbachev, ish-udhëheqësi sovjetik që solli përfundimin paqësor të Luftës së Ftohtë, ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare. Gorbachev, i cili mori pushtetin në vitin 1985, hapi Bashkimin Sovjetik ndaj botës dhe futi një sërë reformash në vend.

Por ai nuk ishte në gjendje të parandalonte rënien e ngadaltë të Bashkimit Sovjetik, nga i cili doli Rusia moderne.

Homazhet janë bërë në mbarë botën, me shefin e OKB-së António Guterres duke thënë se ai “ndryshoi rrjedhën e historisë”.

“Mikhail Gorbachev ishte një burrë shteti i veçantë,” shkroi Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Guterres në Twitter, duke shtuar: “Bota ka humbur një lider global të madh, një avokat të përkushtuar multilateral dhe të palodhur për paqen.”

Spitali në Moskë ku vdiq tha se ai vuante nga një sëmundje e rëndë.

Vitet e fundit shëndeti i tij ka qenë në rënie. Në qershor, mediat ndërkombëtare raportuan se ai ishte shtruar në spital pasi vuante nga një sëmundje e veshkave, por shkaku i vdekjes së tij nuk është bërë i ditur.

Presidenti rus Vladimir Putin ka shprehur ngushëllimet e tij më të thella pas vdekjes së Gorbachev, tha zëdhënësi i tij Dmitry Peskov.

Presidenti i SHBA Joe Biden e quajti atë një “udhëheqës të rrallë” dhe vlerësoi Gorbachev si një politikan unik që kishte “imagjinatën për të parë se një e ardhme ndryshe ishte e mundur” mes tensioneve të Luftës së Ftohtë.

Megjithatë, shumë rusë nuk e falën kurrë ish-udhëheqësin e tyre për trazirat që pasuan rënien e BRSS. Alexei Venediktov, një mik, radiostacioni liberal i të cilit u mbyll në fillim të luftës, tha: “Ne të gjithë kemi mbetur jetimë, thjesht jo të gjithë e kanë kuptuar këtë.”

*Tibo News