Ndërhyrjet estetike që janë të sigurta për gratë dhe burrat në moshën +40

Nga trajtimi i lëkurës me lazer, tek ndërhyrjet kirurgjikale dhe jokirurgjikale për trajtimin e flokëve, janë disa procedura të cilat nuk janë aspak të rrezikshme dhe që sugjerohen të kryen në moshën 40+.

Por kur duhet të filloj Botox-in? A është koha për të përdorur retinolin për lëkurën? A kam nevojë për filler? Kur bëhet fjalë për bukurinë dhe estetikën, nuk ekziston diçka që i përshtatet njëlloj të gjithëve. Por ka disa gjëra të provuara dhe të vërteta që do t’ju bëjnë të dukeni dhe të ndiheni më mirë.

The AEDITION u përgjigjet pyetjeve në lidhje me trajtimet, procedurat dhe praktikat më të mira nga kirurgjia dhe kujdesi për lëkurën tek shëndeti dhe mirëqenia, si dhe gjithçka që duhet të merret parasysh në çdo moshë. Nëse ju duhet një kujtesë: Kourtney Kardashian, Rachel McAdams dhe Adam Levine janë vetëm disa nga personazhet e famshëm që po e shijojnë këtë moshë dhe ndihen më të bukur se kurrë.

Eshtë e panevojshme të thuhet se ka një numër në rritje të procedurave kozmetike jo-kirurgjikale që mund të trajtojnë shenjat e dukshme të plakjes si rrudhat, hiperpigmentimi, dobësia e lëkurës dhe rrallimi i flokëve. Duke marrë një qasje proaktive për shëndetin dhe mirëmbajtjen e lëkurës, pacientët mund të vonojnë (ose potencialisht edhe të shmangin) procedurat kirurgjikale më invazive.

INJEKSIONET E NEUROTOKSINËS

Nëse nuk keni filluar të merrni Botox, Dysport, Jeuveau ose Xeomin në të njëzetat dhe të tridhjetat tuaja, nuk është tepër vonë! Sipas Raportit Statistikor të Shoqatës Amerikane të Kirurgëve Plastikë 2018, Botox (dhe konkurrentët e tij) është trajtimi kozmetik më popullor për njerëzit në të dyzetat e tyre.

Dermatologia e certifikuar nga Nju Jork, Cheryl Karcher, thotë se ajo ka shumë pacientë që nuk fillojnë trajtime të rregullta me Botox deri në të dyzetat dhe të pesëdhjetat e tyre dhe e bëjnë këtë për një sërë arsyesh. “Të gjithë janë të ndryshëm,” thotë ajo. “Disa njerëz kanë më shumë rrudha, disa kanë genin ‘mrekullibërës’. Disa njerëz kanë pasur dëmtime të rënda në lëkurën e tyre, të tjerë janë kujdesur shumë mirë dhe nuk kanë shumë dëmtime, edhe në të dyzetat dhe pesëdhjetat e tyre.”

Ndërsa botox- i, agjenti paralizues i muskujve përdoret për të ndihmuar në parandalimin e formimit të rrudhave gjatë viteve njëzet dhe tridhjetë, ai mund të vazhdojë të ketë një efekt zbutës duke penguar lëvizjen e muskujve që shkakton rrudha. Injeksionet zgjasin rreth një javë për të filluar efektin dhe ri-procedurat nevojiten çdo tre deri në gjashtë muaj për rezultate më të mira.

MBUSHJE DERMALE

Për shkak se prodhimi i kolagjenit dhe elastinës në trup zvogëlohet me kalimin e moshës, burrat dhe gratë mund të fillojnë të vërejnë rënie, elasticitet të reduktuar dhe më pak vëllim në fytyrë, qafë dhe trup. Për gratë, ndryshimet hormonale që shoqërojnë menopauzën mund të ndikojnë më tej në këtë proces. Në këto raste, mbushësit e indeve të buta mund të përdoren në pjesë të ndryshme të trupit (megjithëse ato përdoren më së shpeshti në fytyrë) për të zbutur rrudhat e padëshiruara. “Pacientët në të dyzetat fillojnë të humbasin pak më shumë volum në zonën e faqeve dhe ata fillojnë të kenë rënie lëkure rreth zonës së mjekrës,” thotë Dr. Karcher. “Në atë grupmoshë, mendoj se mbushësit -fillerat rreth faqes dhe nofullës janë jashtëzakonisht transformuese.”

Ashtu si injeksionet e neurotoksinës, rezultatet janë të shpejta dhe efektive – por mirëmbajtja nevojitet çdo gjashtë muaj deri në dy vjet në varësi të llojit të mbushësit dhe zonës që trajtohet.

TRAJTIMET FRAKSIONALE me LAZER

Toni dhe tekstura e pabarabartë e lëkurës është një tjetër shqetësim që rritet me moshën (dhe uljen shoqëruese të qarkullimit të qelizave). “Në kohën kur një pacient është në të dyzetat – në varësi të vendit ku është rritur dhe stilit të jetesës së tij – shenjat e dëmtimit nga dielli janë zakonisht të pranishme në fytyrë. Zakonisht janë të pranishme njolla kafe të quajtura ‘lentigo diellore’ dhe ‘pigmentim me vatra’”, thotë Dr. Karcher. “Gjithashtu, për shkak të mjedisit, lëkura ka humbur një pjesë të kolagjenit dhe elastinës së saj dhe këtu shfaqen rrudhat e imëta dhe lëkura shfaqet paksa e varur.”

Trajtimi i lëkurës me lazer në mënyrë specifike, lazerët fraksionalë si Fraxel – ka aftësinë për të zgjidhur shumë nga këto shqetësime. Pavarësisht nëse zgjidhni një trajtim ablativ ose jo ablativ, energjia nga lazeri synon dëmtimin ndërsa stimulon prodhimin e kolagjenit, duke rezultuar në një çehre më të shndritshme, më të lëmuar dhe më të tendosur.

“Fraxel ndihmon në rinovimin e lëkurës në shumë mënyra. Kujdeset për pigmentimin, heq njollat kafe dhe gjithashtu ndihmon në rindërtimin e kolagjenit dhe elastinës. Pra, në varësi të dëmit të madh që ka një person, do të rekomandohej diku nga një deri në tre trajtime Fraxel.”

Ndërsa lazerët fraksionalë ablativë kanë aftësinë për të hequr shtresat e holla të lëkurës për rezultate më të forta, trajtimi vjen me një kohëzgjatje më të gjatë se sa homologët e tyre jo-ablativë. Por duhet të theksohet se lazerët fraksionalë jo-ablativë mund të kërkojnë diku nga tre deri në pesë seanca për të parë efektet ndriçuese dhe tonifikuese.

Tendosja e lëkurës me ultratinguj

Për shtrëngim dhe forcimin pa një lifting të fytyrës, Ultherapy është një trajtim kozmetik jo-invaziv i bazuar në ultratinguj që trajton dobësinë e lëkurës. Ajo funksionon duke dërguar valë të përqendruara ultratinguj thellë në lëkurë dhe muskul. Ndryshe nga metodat e shtrëngimit të lëkurës me lazer, ai synon shtresat e brendshme (jo të jashtme) të lëkurës. Valët ngrohin indin themelor për të aktivizuar reagimin shërues të trupit, i cili, nga ana tjetër, stimulon prodhimin e kolagjenit dhe elastinës.

“Pacientët në të dyzetat e tyre kanë humbur kolagjenin dhe elastinën, dhe ka pak rënie të lëkurës,” shpjegon Dr. Karcher. Në fytyrë, Ultherapy mund të shtrëngojë nofullën, tendos lëkurën poshtë syve dhe ballin, duke ngritur vetullat. Mund të përdoret gjithashtu për të forcuar lëkurën e dekoltesë dhe madje edhe barkun.

Ndërsa procedura është më e efektshme se Botox  dhe filler, ajo nuk arrin plotësisht përmasat e ngritjes së fytyrës. Ashtu si shumica e trajtimeve me lazer, ai kërkon disa trajtime (me një distancë prej tre deri në katër javë) dhe ofron një zgjidhje për ata që kërkojnë përtëritje pa bisturi.

Për flokët dhe trupin

Në rast se nuk e keni kuptuar ende, shumë nga përgjigjet dhe proceset natyrore të trupit fillojnë të ngadalësohen me kalimin e moshës. Mes tyre nuk është më e rëndësishmja metabolizmi. Së bashku me uljen e elasticitetit të lëkurës, pacientët në të dyzetat e tyre mund të zgjedhin procedurat kirurgjikale dhe jokirurgjikale të konturimit të trupit që mund të heqin depozitat e padëshiruara të yndyrës nga shumica e pjesëve të trupit (mendoni: krahët, barku, vithet dhe kofshët).

Ka një sërë trajtimesh. Procedurat jokirurgjikale si CoolSculpting, SculpSure dhe UltraShape, për shembull, eliminojnë yndyrën e tepërt duke e ngrohur ose ngrirë atë. Opsionet më të reja si EmSculpt, ndërkohë, ofrojnë përfitime tonifikuese dhe forcuese duke përdorur teknologji elektromagnetike të fokusuar me intensitet të lartë që imiton efektet e 20,000 goditjeve gjatë një trajtimi 30-minutësh.

Këto trajtime jo-kirurgjikale vijnë me një kohë minimale të ndërprerjes (veçanërisht kur krahasohen me një liposuksion), por do të nevojiten tre deri në katër seanca për të parë rezultatet. Ndërsa efektet janë të përhershme dhe plotësisht të dukshme pas rreth katër deri në gjashtë muaj, ato kërkojnë që pacientët të ruajnë peshën e tyre.

TRAJTIMET E RRITJES SË FLOKËVE

Për meshkujt në veçanti, rritja e flokëve mund të ngadalësohet në të dyzetat, duke çuar në një rënie, rrallim të flokëve etj. Për pacientët me rënie të rëndë të flokëve, operacioni i mbjelljes së flokëve është zgjidhja më efektive dhe më invazive. Ndërsa ekzistojnë disa me shpime, secila metodë e mbjelljes së flokëve përfshin lëvizjen e flokëve nga një pjesë tjetër e trupit në zonën e dëshiruar.

Zgjidhja më efektive jo-kirurgjikale e humbjes së flokëve si për burrat ashtu edhe për gratë janë injeksionet e plazmës së pasur me trombocite (a.k.a. PRP). Gjaku vepron si një pleh, duke nxitur rritjen më të fortë dhe më të trashë të flokëve. Çdo trajtim zgjat rreth gjysmë ore.

Tematikat dhe suplementet pa recetë si Nutrafol dhe Rogaine mund të japin gjithashtu rezultate – veçanërisht kur kombinohen me injeksione PRP dhe procedura të tjera profesionale.

Pavarësisht nëse keni të bëni me dobësi të lëkurës, hiperpigmentim, humbje flokësh ose shtim në peshë, ka një numër në rritje të procedurave kozmetike minimalisht invazive që janë të sigurta.

*Tibo News

Si të ruani shëndetin e Zemrës në moshën 40+

5 ushqime që ndihmojnë në ruajtjen e niveleve të sheqerit në gjak

Përfitimet e aktivitetit fizik në moshën +40

Ç’duhet të dini për diagnozën e kancerit të gjirit tek gratë 40-vjeçare