Ndalimi i plotë i gazit nga Rusia ‘shkund’ Evropën

Rusia ndaloi furnizimet me gaz përmes një tubacioni të madh drejt Evropës të mërkurën, duke intensifikuar një betejë ekonomike midis Moskës dhe Brukselit dhe duke rritur perspektivat e recesionit dhe racionimit të energjisë në disa nga vendet më të pasura të rajonit.

Ndërprerja për mirëmbajtjen e Nord Stream 1 do të thotë se asnjë gaz nuk do të rrjedhë në Gjermani ndërmjet orës 01:00 GMT më 31 gusht dhe 01:00 GMT më 3 shtator, sipas gjigantit shtetëror rus të energjisë Gazprom.

Të dhënat nga faqja e internetit e operatorit Nord Stream 1 treguan flukset zero për orën 0400-0500 me kohën e Evropës Qendrore të mërkurën.

Qeveritë evropiane kanë frikë se Moska mund të zgjasë ndërprerjen si hakmarrje për sanksionet perëndimore të vendosura ndaj saj pas pushtimit të Ukrainës dhe kanë akuzuar presidentin rus Vladimir Putin për përdorimin e furnizimeve me energji si një “armë lufte”. Moska e mohon këtë.

Kufizimet e mëtejshme për furnizimet evropiane me gaz do të rrisin një krizë energjie që tashmë ka bërë që çmimet e gazit me shumicë të rriten mbi 400% që nga gushti i kaluar, duke krijuar një krizë të dhimbshme të kostos së jetesës për konsumatorët dhe bizneset dhe duke i detyruar qeveritë të shpenzojnë miliarda për të lehtësuar barrën.

Në Gjermani, inflacioni arriti nivelin më të lartë në pothuajse 50 vjet në gusht dhe ndjenja e konsumatorit parashikohet të arrijë një rekord të ulët për të tretin muaj radhazi muajin e ardhshëm, ndërsa familjet përgatiten për fatura më të larta të energjisë.

Ndryshe nga mirëmbajtja 10-ditore e muajit të kaluar për Nord Stream 1, puna e ardhshme u njoftua më pak se dy javë përpara dhe po kryhet nga Gazprom dhe jo nga Nord Stream AG, duke u fokusuar në turbinën e fundit operative në stacion.

Moska, e cila uli furnizimin nëpërmjet Nord Stream 1 në 40% të kapacitetit në qershor dhe në 20% në korrik, fajëson problemet e mirëmbajtjes dhe sanksionet që thotë se pengojnë kthimin dhe instalimin e pajisjeve.

Gazprom tha se mbyllja e fundit është e nevojshme për të kryer mirëmbajtjen e kompresorit të vetëm të mbetur të tubacionit. Megjithatë, Rusia ka ndërprerë plotësisht furnizimin me Bullgarinë, Danimarkën, Finlandën, Holandën dhe Poloninë dhe ka reduktuar rrjedhat përmes tubacioneve të tjera që nga fillimi i asaj që Moska e quan “operacionin e saj special ushtarak” në Ukrainë.

Gazprom po përdor vetëm një justifikim për të ndërprerë furnizimin me gaz natyror për kontraktorin e tij francez, tha ministri i energjisë në Paris në lidhje me një mosmarrëveshje të veçantë mbi pagesat, por shtoi se vendi kishte parashikuar humbjen e furnizimit.

 

*TiboNews