Ndahet nga jeta në moshën 66-vjeçare aktori i “Batman”

Pas një beteje me kancerin, aktori i famshëm Kevin Conroy, i njohur për zërin e Batman, ka vdekur në moshën 66-vjeçare.

Zëri i thellë dhe i ashpër i Batman-it nga Conroy-t u vlerësua gjerësisht nga kritikët dhe fansat e librave komikë.

Conroy ishte aq i dashur për rolin e tij të zërit Batman, saqë vazhdoi me personazhin në projekte të tjera të DC, duke përfshirë ekskluzivitetet e lojërave video “Batman: Arkham” dhe “Injustice”.

Ai gjithashtu u shfaq në filma të ndryshëm origjinalë të animuar të DC Universe, duke përfshirë “Batman: Gotham Knight” (2008), “Superman/Batman: Public Enemies” (2009), “Justice League: Doom” (2012), “Batman: The Killing Joke” ” (2016) dhe “Justice League vs. The Fatal Five” (2019), ndër filma të tjerë. Filmi i animuar “Justice League” i vitit 2019 është filmi i fundit i kredituar i Conroy si Batman.