NASA gati për të nisur një epokë të re të eksplorimit të Hënës me ‘Artemis’

Agjencia Amerikane e Hapësirës po numëron mbrapsht deri në ngritjen e raketës së saj gjigante të Hënës së re, Sistemit të Nisjes Hapësinore (SLS).

SLS është automjeti më i fuqishëm i zhvilluar ndonjëherë nga NASA dhe do të jetë themeli i projektit të saj Artemis, i cili synon të kthejë njerëzit në sipërfaqen hënore pas një mungese 50-vjeçare.

Raketa është planifikuar të ngjitet nga Qendra Hapësinore Kennedy në orën 08:33 me kohën lokale (12:33 GMT; 13:33 BST) sot.

Detyra e tij do të jetë të shtyjë një kapsulë provë, të quajtur Orion, larg Tokës.

Kjo anije kozmike do të rrotullohet rreth Hënës në një hark të madh përpara se të kthehet në shtëpi në Oqeanin Paqësor pas gjashtë javësh.

Orion nuk është i pajisur me ekuipazh për këtë demonstrim, por duke supozuar se i gjithë hardueri funksionon siç duhet, astronautët do të ngjiten në bord për një seri të ardhshme misionesh gjithnjë e më komplekse, duke filluar nga viti 2024.

“Gjithçka që po bëjmë me këtë fluturim Artemis I, ne po shikojmë përmes lenteve se çfarë mund të vërtetojmë dhe çfarë mund të demonstrojmë që do të zvogëlojë rrezikun për misionin e ekuipazhit Artemis II,” shpjegoi astronauti i Nasa-s, Randy Bresnik.

Agjencia hapësinore amerikane ka disa mundësi gjatë javës së ardhshme për të fluturuar SLS-Orion, por do të dëshirojë të marrë opsionin menjëherë përpara saj.

Moti këtu në Florida është shumë dinamik në këtë kohë të vitit, me stuhi të shpeshta elektrike që kalojnë mbi portin hapësinor.

Në të vërtetë, kullat-strehë të rrufeve janë goditur disa herë ditët e fundit.

Herët në mëngjes është kur kushtet janë zakonisht në më të qetat e tyre, gjë që e bën të hënën një ditë të shkëlqyer për të fluturuar.

Sidoqoftë, nëse problemet teknike e shtyjnë nisjen në pjesën e pasme të dritares së caktuar dy-orëshe, probabiliteti bie në 60%, për shkak të shkeljes së mundshme të shirave. Raketa nuk lejohet të ngrihet në shi.

 

*TiboNews