MTV Awards 2023, fituesit e mëdhenj të natës dhe dominimi i Taylor Swift

Është një nga ngjarjet më të rëndësishme muzikore në SHBA, dhe jo vetëm kaq. Çmimet MTV Video Music Awards për vitin 2023 u zhvilluan pak orë më parë në Qendrën Prudential, konkretisht në zonën qendrore të biznesit të Newark, New Jersey dhe të pranishëm ishin artistë më të mirë të skenës së muzikës bashkëkohore.

Nata me të drejtë i përket Taylor Swift, e cila (përsëri) po bën histori në këtë event pasi është hera e parë që një artist fiton çmimin ‘Video Of The Year’ për të katërtin vit radhazi.

Dhe jo vetëm kaq. Këngëtarja e re arriti të fitojë më së shumti nominime, të cilat ishin tetë gjithsej dhe fitoi katër çmime të mëdha. Çmimi për videon e vitit (Anti-Hero), çmimi për këngën e vitit (Anti-Hero), çmimi për Pop-in më të mirë (Anti-Hero) dhe çmimi për artistin e vitit.

Me Swift që përfshiu të gjitha kategoritë kryesore, eventi më pas nderoi Shakirën, e cila mori nderin e bashkëpunimit më të mirë për këngën e saj TQG dhe bashkëpunimin e saj me Karol G (kush mund ta harronte një këngë të tillë? ), ndërsa reperja Nicki Minaj fitoi me këngën ‘Super Freaky Girl’ në kategorinë Hip Hop .

Ndër pikat kryesore të mbrëmjes ishte “ribashkimi” i mrekullueshëm i Selena Gomez me Swift-in, një imazh që e pëlqeu të gjithë Gen Z, ndërsa nuk munguan edhe reagimet që ranë në sy, si ai i Gomez kur dëgjoi nominimin e Chris Brown.

Të gjithë fituesit e mëdhenj të MTV të këtij viti në detaje

VIDEO E VITIT

Taylor Swift – “Anti-Hero”

Të nominuarit e tjerë në kategori ishin:

Cat Doja – “Kujdes”

Miley Cyrus – “Lule”

Nicki Minaj – “Girl Super Freaky”

Olivia Rodrigo – “Vampir”

Sam Smith, Kim Petras – “Jo i shenjtë”

SZA – “Kill Bill”

ARTISTI I VITIT

Taylor Swift

Të nominuarit e tjerë në kategori ishin:

Beyonce

Doja Cat

Karol G

Nicki Minaj

Shakira

KËNGA E VITIT

Taylor Swift – “Anti-Hero”

Të nominuarit e tjerë në kategori ishin:

Miley Cyrus – “Lule”

Olivia Rodrigo – “Vampir”

Rema & Selena Gomez – “Qetësohu”

Sam Smith, Kim Petras – “Jo i shenjtë”

Steve Lacy – “Zak i keq”

SZA – “Kill Bill”

ARTISTI I RI MË I MIRË

Ice Spice

Të nominuarit e tjerë në kategori ishin:

GloRilla

I vogël

Pesha e puplave

PinkPantheress

Reneé RappPUSH

PERFORMANCA E VITIT

Prill 2023: Nesër X Together – “Sugar Rush Ride”

Të nominuarit e tjerë në kategori ishin:

Gusht 2022: Saucy Santana – “Booty”

Shtator 2022: Stephen Sanchez – “Derisa të gjeta ty”

Tetor 2022: JVKE – “ora e artë”

Nëntor 2022: Flo Milli – “I mendjemadhe”

Dhjetor 2022: Reneé Rapp – “Colorado”

Janar 2023: Sam Ryder – “All the Way Over”

Shkurt 2023: Armani White – “GOATED”

Mars 2023: Fletcher – “Becky’s So Hot”

Maj 2023: Ice Spice – “Princess Diana”

Qershor 2023: FLO – “Losing You”

Korrik 2023: Lauren Spencer Smith – “That Part”

BASHKËPUNIMI MË I MIRË

Karol G, Shakira – “TQG”

Të nominuarit e tjerë në kategori ishin:

David Guetta & Bebe Rexha – “Jam mirë (Blu)”

Post Malone, Doja Cat – “I Like You (Një këngë më e lumtur)”

Diddy ft. Bryson Tiller, Ashanti, Yung Miami – “Gotta Move On”

Metro Boomin me The Weeknd, 21 Savage dhe Diddy – “Creepin’ (Remix)”

Rema & Selena Gomez – “Calm Down”

POP-i më i mirë

Taylor Swift – “Anti-Hero”

Të nominuarit e tjerë në kategori ishin:

Demi Lovato – “Derri”

Dua Lipa – “Dance The Night (Nga Barbie The Album)”

Ed Sheeran – “Sytë e mbyllur”

Miley Cyrus – “Lule”

Olivia Rodrigo – “Vampir”

P!NK – “Besimi”

HIP-HOPI MË I MIRË

Nicki Minaj – “Vajza Super Freaky”

Të nominuarit e tjerë në kategori ishin:

Diddy ft. Bryson Tiller, Ashanti, Yung Miami – “Gotta Move On”

DJ Khaled ft Drake & Lil Baby – “Staying Alive”

GloRilla & Cardi B – “Nesër 2”

Lil Uzi Vert – “Just Wanna Rock”

Lil Wayne ft. Swizz Beatz & DMX – “Kant Askush”

Metro Boomin ft Future – “Superhero (Heroes and Villains)”

BEST R&B

SZA – “Këmishë”

Të nominuarit e tjerë në kategori ishin:

Alicia Keys ft. Lucky Daye – “Stay”

Chlöe ft. Chris Brown – “How Does It Feel”

Metro Boomin me The Weeknd, 21 Savage dhe Diddy – “Creepin’ (Remix)”

Toosii – “Kënga e preferuar”

Yung Bleu & Nicki Minaj

ROCK BEST

Drita e hënës – “Më e vetmuara”

Të nominuarit e tjerë në kategori ishin:

Foo Fighters – “Mësuesi”

Linkin Park – “Lost (Versioni origjinal)”

Red Hot Chili Peppers – “Tippa My Tongue”

Metallica – “Drita e Përjetshme”

Muse – “You Make Me Feel Like It’s Halloween”

LATINJA MË E MIRË

Anitta – “Funk Rave”

Të nominuarit e tjerë në kategori ishin:

Bad Bunny – “Ku shkon ajo”

Armed Link, Featherweight – “Ajo kërcen vetëm” –

Bad Bunny – “un x100to”

Karol G, Shakira – “TQG”

Rosalía – “Despechá”

Shakira – “Acrostic”

AFROBEAT MË TË MIRË

Rema & Selena Gomez – “Qetësohu”

Të nominuarit e tjerë në kategori ishin:

Ayra Starr – “Rush”

Burna Boy – “Është mjaft”

Davido ft. Musa Keys – “I padisponueshëm”

Fireboy DML & Asake – “Bandana”

Libianca – “Njerëzit”

Wizkid ft. Ayra Starr – “2 Sugar”

Rema, Selena Gomez – Qetësohu (Official Music Video)

BEST K-POP

Fëmijët endacakë – “S-Class”

Të nominuarit e tjerë në kategori ishin:

AESPA – “Vajzat”

BLACKPINK – “Venom rozë”

FIFTY FIFTY – “Kupid”

SEVENTEEN – “Super”

NESËR X TOGETHER – “Udhëtim me Sugar Rush”.