Moti i ashpër në SHBA/ Të paktën 40 të vdekur, 85 mijë shtëpi dhe biznese pa energji

Të paktën 40 persona kanë vdekur në nëntë shtete amerikane që nga 12 janari. Vdekjet janë raportuar në Arkansas, Illinois, Kansas, Mississippi, Nju Jork, Oregon, Pensilvani.

Moti i ashpër ka shkaktuar ndërprerje të shumta të energjisë elektrike, duke lënë më shumë se 85,000 shtëpi dhe biznese në Oregon pa energji në mëngjesin e së mërkurës.

Rrugët e akullta dhe pemët e rrëzuara dhe linjat e energjisë krijuan kushte të rrezikshme udhëtimi që shkaktuan mbylljen e rrugëve të martën mbrëma dhe të mërkurën.