Momentet më ikonike dhe ato më prekëset për modën gjatë 2022-shit

Kur flasim për Modën nuk mund të përmendim mërzitinë, dhe sidomos viti 2022 na dhuroi shumë, duke nisur nga thashethemet, veshjet që na bënë të kthejmë kokën apo t’i shohim me vëmendje e deri tek momentet e kthyera në virale.
Pas pandemisë, moda u rikthye tërësisht, me Met Gala që u kthye në metodën tradicionale, tek pasarelat me bujë ndërsa prezantimet digjitale u zbehën.
Euronews Culture na kujton momentet më të bujshme të vitit, nga ikonat për të cilët shumë lotuan, tek polemikat, për të cilët duhet të dini disa gjëra para se të nisni vitin e ri 2023.
Titujt kryesorë në vitin 2022

Pavarësisht nëse ju pëlqeu apo menduat se ishte një përdorim i pamatur i një artikulli të vlefshëm, Kim Kardashian krijoi një nga momentet më të paharrueshme në tapetin e kuq të të gjitha kohërave kur veshi fustanin e Marilyn Monroe në Met Gala në maj. Fustani, i veshur nga Monroe kur ajo i këndoi “Gëzuar ditëlindjen” Presidentit Kennedy, është në pronësi të Ripley’s që pagoi 4.81 milionë dollarë (4.51 milionë euro) për të në vitin 2016.


Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth II ishte një nga lajmet më të mëdha të vitit, por pati një ndikim të veçantë tek stilistët britanikë, pasi qëlloi gjatë muajit më të rëndësishëm në kalendarin e modës. Dizajnerët, duke përfshirë Burberry dhe Raf Simons, anuluan shfaqjet e tyre të Javës së Modës në Londër. Të tjerët treguan respektin e tyre me një minutë heshtje, ndërsa JW Anderson, Erdem, Richard Quinn, Daniel W Fletcher dhe S.S. Daley ishin mes atyre që shfaqën vetëm veshje të zeza, vello dhe veshje të tjera zie në pasarelë në përkushtim ndaj monarkut.

Ndoshta momenti më i spikatur i vitit në pasarelë ishte për Bella Hadid në Caperni. Gjatë Javës së Modës në Paris në tetor, supermodelja mbylli spektaklin duke vesper një fustan live në skenë.

Kanye West, i njohur gjithashtu si Ye, vështirë të qëndronte jashtë titujve në vitin 2022, polemikat rreth reperit filluan të rriteshin kur ai u shfaq me një bluzë me sloganin “White lifes important” në një pasarelë surprizë për markën Yeezy. E gjitha rezultoi me largim nga shfaqja dhe zemërim në internet nga mbështetësit e lëvizjes Black Lives Matter. Ye vazhdoi të bënte komente të shumta antisemitike gjë që solli largim të tij nga partneritetet, duke përfshirë Balenciaga dhe Adidas.

Vetëm një muaj më parë, në nëntor, linja e modës e Rihanna-s, Fenty, e dërgoi Johnny Depp-in në pasarelë vetëm disa muaj pas përfundimit të betejës së tij në sallën e gjyqit me ish-bashkëshorten Amber Heard. Më shumë lajme të mirëpritura erdhën nga marka e veshjeve Patagonia, themeluesi i së cilës njoftoi se do të të transferojë pronësinë e tij në një fond bamirësie që financon iniciativat mjedisore. Biznesi do të gjenerojë dividentë prej rreth 100 milionë euro në vit për të trajtuar krizën klimatike në lëvizjen e parë të këtij lloji për një biznes të modës.


Timothée Chalamet shkaktoi një moment historik për modën në vitin 2022. Në shtator ai u bë njeriu i parë që u shfaq në kopertinën e British Vogue. Chalamet e përshkroi fotosesionin me Steven Meisel si të preferuarin e tij deri më sot.

Raf Simons deklaroi se do të mbyllte shtëpinë e modes të themeluar në vitin 1995. Koleksioni pranverë/verë 2023 do të jetë i fundit i krijuar nga marka, por stilisti do të vazhdojë karrierën e tij të modës në rolin e tij si bashkëdrejtor kreativ të Pradës.

Humbja e legjendave

Bota e modës humbi disa nga ikonat e saj shumë të dashura këtë vit.
Në janar, ish-redaktori i madh i American Vogue, André Leon Talley, ndërroi jetë në moshën 73-vjeçare pasi pësoi komplikime nga një atak në zemër dhe Covid-19.
Ai ishte i njohur për thyerjen e barrierave si afrikano-amerikan në modë dhe për stilin e tij dhe të folurit. Pas vdekjes së tij, kujtimet e Talley-t të vitit 2020, “The Chiffon Trenches” u rifutën në treg.

Në të njëjtin muaj, u njoftua vdekja e stilistit francez të modës Thierry Mugler. I njohur për stilin futuriste, ai veshi disa nga yjet më eklektike të viteve 70 dhe 80, duke përfshirë Madonna, David Boëie, Grace Jones dhe Michael Jackson. Parfumet e tij Angel dhe Alien janë gjithashtu një pjesë e madhe e trashëgimisë së tij dhe kanë mbetur vazhdimisht të njohura që kur u lançuan në vitet ’90 dhe ’00.

Në gusht, bota e modës përjetoi eche vdekjen e stilistit Issey Miyake. Një tjetër pionier, ai ishte pjesë e valës së stilistëve japonezë që depërtuan në skenën e modës gjatë viteve ’70 dhe ’80. Dizenjot e tij dalloheshin për ngjyrat e tyre the siluetat e pazakonta.

Drejtorët krijues: kush po shkëlqen dhe kush u largua?

Ishte një tjetër vit emocionues i debutimit të stilistëve dhe largimi nga drejtorët krijues të modës, ndryshime këto të mëdha që prekën Emilio Pucci, Etro, Hugo Boss, Missoni, Nina Ricci, Salvatore Ferragamo, Supreme dhe Yeezy.
Surpriza më e madhe erdhi nga Alessandro Michele i cili njoftoi largimin e tij nga Gucci pas shtatë vitesh. Ai u përfol si njeriu që ringjalli pasurinë e markës historike.
Pati gjithashtu ndryshime në Burberry pasi Daniel Lee me origjinë britanike, më parë në Bottega Venetta, u njoftua për të zëvendësuar Riccardo Tisci.

Në Javën e Modës së Milanos, vjeshtë/dimër 22, Matthieu Blazy prezantoi koleksionin e tij të parë për Bottega Veneta me fokus në mjeshtërinë, frymëzimet e botës së artit dhe përdorimin e lëkurës.

Nigo, themeluesi i markës kult të veshjeve, A Bathing Ape, debutoi si drejtor kreativ për Kenzo në Paris. Të gjithë sytë ishin në rreshtin e parë, megjithëse ishte i mbushur me miq të famshëm të stilistit, duke përfshirë Ye, Tyler The Creator, Julia Fox, Pharell dhe PT, të cilët e mbajtën markën në trend gjatë gjithë vitit 2022.
Burberry, Bottega Venetta dhe Kenzo padyshim do të vazhdojnë të jenë marka ikonike për vitin 2023, pasi dizajnerët e rinj përcaktojnë vizionet e tyre krijuese për ta. Por lajmi që të gjithë presin në vitin e ri është: “Kush do të marrë përsipër Gucci-n?”

*Tibo News